„Baletnica w oknie…”- wystawa

18951008_1434625833296268_7234065006866199057_n

Zapraszamy na otwarcie wystawy fotograficznej pt. „Baletnica w oknie. Księga pierwsza” do Muzeum Ziemi Lubuskiej w Zielonej Górze dnia 21.06.2017 r. o godzinie 17:00. Przygotowane prace są dziełem wspólnym Pawła Janczaruka (fotografa) i Anny Szafran (baletnicy).

Na ekspozycji zaprezentowanych zostanie 15 wielkoformatowych fotogramów utrwalających piękno tańca klasycznego rozgrywającego się na tle pejzażu miejskiego Zielonej Góry. Nie tylko ulicznego, ale również krajobrazowego.
Anna Szafran tańczyła dla Pawła Janczaruka w klimatycznych wnętrzach rektoratu, oknach nieczynnego już dziś DT “Centrum” czy w przestrzeni niekończących się szyb Palmiarni Zielonogórskiej. Jej postać odbijała się też w taflach granitowej posadzki i winylowych podłożach ultranowoczesnej biblioteki uniwersyteckiej. Zawsze zachowując nieskazitelne kroki baletowe. Począwszy od entrée, przez attitude, chassé i inne trudne do wymówienia dla laika pas.
Zdjęcia Pawła Janczaruka dowodzą, że rzeczy szlachetne bronią się w każdych okolicznościach. Taniec klasyczny świetnie funkcjonuje w nieszablonowym entourage’u, a baletnica wykonująca idealne figury jest artystką bez względu na to czy stąpa po deskach sceny, czy płytkach PCV. Nasze wrażenia nie są przez to w żaden sposób zredukowane, wręcz przeciwnie inna sytuacja wyostrza zmysł postrzegania i interpretacji. Jest jeszcze coś. Nietypowe wnętrza tworzą specyficzny klimat i więź między fotografującym a jego obiektem. Na tę intymność obiektyw jest szczególnie czuły.

Wystawa, której kuratorką jest Alicja Błażyńska, prezentowana będzie do 20 VIII br.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *