Aleksandra Kubiak i wernisaż wystawy Powietrze w domu

wakacje2017.a3-400x284

Data/Czas:

08/07/2017 - 30/07/2017 - 17:00 - 20:00

Lokalizacja:

Kategorie:

Opis wydarzenia:

Miejski Ośrodek Sztuki zaprasza na wernisaż wystawy: ALEKSANDRA KUBIAK – POWIETRZE W DOMU.

Od czasu wznowienia indywidualnej działalności twórczej Aleksandra Kubiak sięga po nowe media i zgłębia zainteresowanie performansem ponownie go definiując. Wielokrotnie do realizacji swoich prac angażuje osoby trzecie, które stają się współtwórcami jej filmów, performansów, happeningów czy obiektów. Wśród nich są zarówno osoby niepełnosprawne („Dolce Vita”, „Sanus Design”), wykluczone („Baraca”), jak i profesjonaliści (m.in. aktorki w filmach „Śliczna jesteś laleczko”, „Mięso Słonia”).
Twórczość Kubiak stała się formą autoterapii, sposobem mówienia o intymnych sprawach, takich jak choroba, śmierć czy molestowanie, z perspektywy wspólnotowości. Autorka często odwołuje się do psychoanalitycznej teorii badaczki Hanny Segal, akcentując związek swojej terapii z twórczością artystyczną. Przez pryzmat własnej historii artystka eksploruje problemy współczesności, komentując sytuację kobiet i artystek w społeczeństwie.
Wystawa w Miejskim Ośrodku Sztuki koncentruje się wokół tematu domu. W pracach Aleksandry Kubiak jawi się on jako miejsce krzywdy, zbrodni i pełne niepokoju, kojarzy się z tymczasowością oraz naruszeniem spokoju. Wystawa sytuuje się na pograniczu intymności artystki i debaty publicznej – to co prywatne staje się naszą wspólną sprawą.

Aleksandra Kubiak – ur. 1978, artystka wizualna. W grudniu 2016 r. uzyskała tytuł doktora sztuk na Uniwersytecie Artystycznym w Poznaniu. Od 1999 do 2004 roku studiowała Edukację Artystyczną na Wydziale Artystycznym Uniwersytetu Zielonogórskiego. W latach 2001-2013 tworzyła z Karoliną Wiktor Grupę Sędzia Główny. W 2011 roku artystka wznowiła pracę indywidualną, tworzy wideo, performansy z udziałem publiczności i zaproszonych gości, obiekty. Interesuje ją możliwość społecznego oddziaływania sztuki. W latach 2013-2015 prowadziła zajęcia dydaktyczne na Wydziale Artystycznym w Instytucie Sztuk Wizualnych UZ. W 2015 kuratorowała roczny cykl wydarzeń Trzy, Czte, Ry! Performance!. Związana z Galerią BWA Zielona Góra oraz Fundacją Salony. Obecnie mieszka i pracuje w Zielonej Górze.

Kuratorka: Marta Gendera
Wystawa czynna do 30.07.2017 r.

Kontakt:

www.mosart.pl