Artur Dutkiewicz Trio w Jazzującym Muzeum

Untitled-1

Opis wydarzenia:

Tym razem przed zielonogórską publicznością wystąpi zespół Artura Dutkiewicz, który zaprezentuje utwory z najnowszej płyty „Traveller”. Dopełnieniem wrażeń artystycznych wieczoru będzie pokaz obrazu z kolekcji Działu Sztuki Współczesnej MZL.

Najnowsza płyta Artur Dutkiewicz Trio „Traveller (kwiecień 2017), zawierająca w całości kompozycje leadera, jest wewnętrzną podróżą po różnych wzajemnie dopełniających się nastrojach. Ładunek emocjonalny ekspresyjnych wątków, elementy polskiej muzyki ludowej oraz world music łączą się tu z głębią przekazu. Całość jest silnie osadzona w korzeniach improwizacji jazzowej. Muzyka Artura Dutkiewicza jest nie tylko echem jego licznych światowych tournee, ale przede wszystkim podróżą w głąb siebie, na najdłuższej drodze życia: z głowy do serca.
Dziennikarz muzyczny Marek Dusza tak zrecenzował krążek: Totalny jazz genialnych muzyków i jedna z najlepszych płyt ostatnich miesięcy i to w skali światowej
Artur Dutkiewicz Trio jest uznawane przez krytyków muzycznych za jeden z najlepszych polskich zespołów jazzowych, z wyrazistym i rozpoznawalnym stylem. Kontrabasista Michał Barański i perkusista Łukasz Żyta to najlepsza sekcja jazzowa w Polsce, znakomici muzycy, z którymi pianista koncertuje na całym świecie.

Artur Dutkiewicz wybitny polski pianista i kompozytor, nazywany „Ambasadorem jazzu” /Jazz Forum Magazine 12/2012/. Jest jednym z najczęściej koncertujących za granicą polskich muzyków jazzowych. Wystąpił w ponad 100 krajach; od USA przez Europę, Afrykę, po Chiny i Australię.
Jako jeden z nielicznych polskich jazzmanów występuje solo jednocześnie prowadząc własne zespoły. Jego ostatnie albumy: „Hendrix Piano”, „Prana”, wydane w trio oraz „Mazurki” – solo, zostały znakomicie przyjęte przez słuchaczy i krytyków.

Michał Barański jest czołowym kontrabasistą młodego pokolenia jazzowego. Już jako trzynastolatek wszedł w skład kwartetu amerykańskiego klarnecisty Brada Terry’ego. W trakcie studiów rozpoczął współpracę jako sideman z wieloma wybitnymi artystami polskiej i światowej sceny. W 2008 roku został wybrany przez czytelników „Jazz Forum” najlepszym kontrabasistą roku.

Łukasz Żyta to znakomity polski perkusista, absolwent Akademii Muzycznej w Katowicach na Wydziale Jazzu i Muzyki Rozrywkowej (1998). Pracuje też jako wykładowca w klasie perkusji jazzowej na AM w Krakowie. Współpracował z takimi muzykami jak: J. Muniak, J. P. Wróblewski, U. Dudziak czy A. Zaryan.

Informacja o biletach:
Bilety w cenie 3o zł (normalny) i 15 zł (ulgowy) do nabycia w kasie Muzeum przed koncertem.
Rezerwacja: tel. 68 327 23 45, 509 053 444. Ilość miejsc ograniczona

Program

– wprowadzenie: Leszek Kania, Jerzy Nowak
– pokaz obrazu Jonasza Sterna (1904-1988) pt. „Kompozycja II” z 1957 roku – Leszek Kania
– przerwa
– recital jazzowy ARTUR DUTKIEWICZ TRIO „Traveller”

Kontakt: