„Święci. Malarstwo na szkle Wojciecha Marchlewskiego.”

15253448_1152712611472849_3617684318972003305_n-2 (1)

Data/Czas:

10/03/2017 - 12/07/2017 - 10:00

Lokalizacja:

Kategorie:

Opis wydarzenia:

Muzeum Etnograficzne w Zielonej Górze z/s w Ochli zaprasza na wernisaż wystawy „Święci. Malarstwo na szkle Wojciecha Marchlewskiego.” Wernisaż uświetni prelekcja autora oraz pokaz techniki malowania na szkle. Wystawę można oglądać do 12 czerwca br. Kuratorem wystawy jest Barbara Rybińska.

Kult świętych w polskiej kulturze ludowej ogrywał istotna rolę, jego genezę wiąże się jeszcze z czasami przedchrześcijańskimi i wiarą w mnogość bóstw.  Święci sprawowali patronat nad określonymi grupami zawodowymi, różnego rodzaju zajęciami gospodarczymi. Byli patronami poszczególnych dni, łączono ich ze zjawiskami astronomicznymi. Powszechnie uważano, że święci pełnili rolę pośredników między Bogiem a ludźmi. Święci mieli pomagać także znosić trudy dnia codziennego. Wierzono, że modlitwa do konkretnego świętego miała pomóc w uśmierzeniu bólu, znalezieniu zguby, uchronić przed klęskami żywiołowymi, takimi jak powódź czy pożar, zabezpieczyć bydło przed chorobą.

Wojciech Marchlewski wniknął w istotę obrazu świętych w kulturze ludowej. Uproszczona forma postaci, symboliczne elementy, żywe kolory przenoszą nas w świat XIX wiecznej wsi zanurzonej w coraz bardziej egzotycznej dla nas sensualności.
Wojciech Marchlewski, etnograf, członek Związku Artystów Polska Sztuka Użytkowa. Swoją działalność artystyczną rozpoczął od drzeworytu wykorzystując tradycyjne techniki rycia i odbijania. Kontynuując prace nad tradycyjnymi formami sztuki ludowej XIX wieku w latach 80, rozpoczął studia dotyczące malarstwa na szkle. Po wielu latach wypracował własną technikę malowania nawiązującą do malarstwa na szkle północnej Polski XIX wieku. Uczestniczył w zajęciach w pracowni Stanisława Tworzydło, gdzie doskonalił swoje umiejętności w malarstwie wodnym, bazującym na tradycyjnej technice malarstwa chińskiego. W ostatnich latach zafascynował się średniowiecznym malarstwem bizantyjskim. Maluje według wzorów wczesnośredniowiecznego bizantyjskiego malarstwa zachowanego w Serbii i w Macedonii. Zajmuje się też rzeźbą w drewnie i w glinie. Patrząc na jego dokonania w ostatnich 35 latach można powiedzieć, że jest artystą wszechstronnym. W Szarnosiu na kujawach  tworzy w pracowni mieszczącej się w budynku starej stacji kolejowej.

Wystawa dostępna będzie do 12 czerwca

Kontakt: