Wróć do listy artykułów   

100. Koncert Strefy Dobrej Muzyki – Adam Bałdych Quartet

Redaktor lubuskieKULTURA.pl 0

COŚ WYJĄTKOWEGO!
Tak możemy podsumować w skrócie ten wspaniały wieczór. Podczas 100. koncertu STREFY DOBREJ MUZYKI w Kostrzynie nad Odrą, wspieranej oczywiście przez Kostrzyńsko – Słubicką Specjalną Strefę Ekonomiczną, wystąpił dla Państwa Adam Bałdych Quartet. Był to koncert pełen wspomnień, wzruszeń, podziękowań, licznych anegdot dotyczących minionych lat, koncertów, ale również zapowiedzi na przyszły, trzynasty rok naszego cyklu.

Projekt „Sacrum Profanum” jest próbą wpisania muzyki sakralnej różnych epok w kontekst współczesnego świata – jego bogactwa brzmień, wolności interpretacji i ekspresji. Kompozycje średniowiecznej mistyczki Hildegardy z Bingen, latami trzymane w sekrecie w Watykanie „Miserere” Gregorio Allegriego czy utwory współczesnej awangardzistki Sofi Gubaiduliny to materiał dotychczas wykonywany z ogromnym namaszczeniem formalnym, a jego próby jakiejkolwiek ingerencji aranżacyjno – interpretacyjnej były wręcz zabronione. Bałdych czujnie obserwując przemiany dzisiejszego świata, podejmuje to wyzwanie i tworzy nowy projekt, włączając w niego również swoje nowe kompozycje napisane specjalnie dla tego kwartetu. Ta muzyka wymaga skupienia, ale jak już się w niej zagłębimy, pozostaje w nas na zawsze.

Zespół wystąpił w składzie: Adam Bałdych – skrzypce, Krzysztof Dys – fortepian, Michał Kapczuk – kontrabas, Dawid Fortuna – perkusja.

Po koncercie każdy mógł skosztować pysznego tortu przygotowanego specjalnie na tę okazję i porozmawiać ze sobą w kuluarach. Przy okazji jubileuszu dyrektor KCK Zdzisław Garczarek udzielił Gazecie Lubuskiej wywiadu, który można przeczytać TUTAJ.