Wróć do listy artykułów   

19. Spotkania Grup Kolędniczych i Jasełkowych

Redaktor lubuskieKULTURA.pl 0

Zielonogórski Ośrodek Kultury zaprasza do udziału w XIX Spotkaniach Grup Kolędniczych i Jasełkowych. Eliminacje miejskie, podczas których najlepszy zespół otrzyma nominację do udziału w finale wojewódzkim w Sulęcinie, odbędą się dnia 15 grudnia 2008 w sali Hyro(za)gadka w Zielonogórskim Ośrodku Kultury. Wypełnioną kartę zgłoszenia prosimy przesłać do dnia 6 grudnia 2008 na adres: Zielonogórski Ośrodek Kultury, ul. Festiwalowa 3, 65–520 Zielona Góra. Pobierz oraz .

XIX SPOTKANIA GRUP KOLĘDNICZYCH I JASEŁKOWYCH 
zespołów szkół podstawowych i gimnazjów

Spotkania są okazją do prezentacji różnorodnych widowisk związanych tematycznie z obrzędami i zwyczajami okresu Bożego Narodzenia. Ich celem jest tworzenie warunków do rekonstruowania i kontynuacji obrzędów i zwyczajów ludowych oraz wykorzystania ich jako źródla inspiracji w działalności artystyczno – wychowawczej, dydaktycznej i pedagogicznej.
W prezentacjach udział biorą grupy kolędnicze, herodowe, teatry jasełkowe, przedstawienia
” szopkowe”,  itp., zrealizowane dowolnymi środkami scenicznymi. Widowiska mogą być również współczesną w formie i treści interpretacją symboliki bożonarodzeniowej.

Zasady regulaminowe i organizacyjne
– Przedstawiony program nie może być dłuższy niż 30 min. W przypadku większych realizacji scenicznych zaprezentowany może być wybrany fragment.
– W Spotkaniach biorą udział uczniowie szkół podstawowych i gimnazjalnych, a ich liczebność powinna mieć uzasadnienie w potrzebach inscenizacyjnych.
– Wszelkich informacji dotyczących prezentacji powiatowych udzielają jednostki organizujące przegląd.
– Zespoły dojeżdżają do miejsca prezentacji na własny koszt.

Kryteria oceny:
– oryginalność scenariusza i walory dramaturgiczne przedstawienia,
– zamysł inscenizacyjny, reżyseria i sprawność realizacyjna,
– scenografia (oprawa plastyczna, stroje, maski, rekwizyty),
– kultura słowa (interpretacja tekstu i sprawność przekazu),
– ruch sceniczny,
– oprawa muzyczna (w tym sprawność wokalna).

Organizatorzy przewidują uhonorowanie uczestników dyplomami i upominkami, a na spotkaniach wojewódzkich nagrodami i wyróżnieniami.
SPOTKANIA FINAŁOWE zaspołów – Sulęcin 23 stycznia 2009r.