Wróć do listy artykułów   

Akcje na Wakacje w Sulęcinie

Redaktor lubuskieKULTURA.pl 0

Fotograficzne podsumowanie tegorocznych akcji na wakacje Sulęcińskiego Ośrodka Kultury!

W ubiegły czwartek 10.08.2017 r., wspólną biesiadą, zakończyliśmy tegoroczny cykl spotkań w ramach Akcji na Wakacje, organizowany przez Sulęciński Ośrodek Kultury. Przez ostatnie tygodnie wraz z dziećmi i ich rodzinami, zamieszkującymi Gminę Sulęcin, spotykaliśmy się w Folkowej Wiosce, aby móc wspólnie wskrzesić zapomniane już tradycje i zwyczaje, które niegdyś towarzyszyły i organizowały życie naszych przodków, mowa o kowalstwie, garncarstwie, wikliniarstwie i wielu innych.

Celem naszego pierwszego spotkania było zapoznanie uczestników tegorocznej akcji z tematyką folkloru. Każdy uczestnik miał okazję zobaczyć tradycyjne stroje ludowe charakterystyczne dla konkretnego regionu Polski, a także poznać ludowe tańce, zwyczaje i rzemiosła.

Ta elementarna wiedza była niezbędna, aby każdy mógł bez oporów cieszyć się z atrakcji, które przygotowała Folkowa Wioska. Wzbogaceni o wiedzę teoretyczną mogliśmy bez problemu przystąpić do pierwszych zorganizowanych warsztatów, a było to spotkanie z przedstawicielami R.G. „POLSKA – WIKLINA”. Zaproszeni goście zaprezentowali pokaz plecionkarstwa. Jednak największą atrakcją tego spotkania była możliwość własnoręcznego wykonania kosza lub wianka z wikliny.

Podczas drugich zajęć na uczestników czekało nie lada wyzwanie, gdyż każdy przybyły miał za zadanie stworzyć własny strój ludowy, aby móc stać się członkiem Folkowej Wioski. Dzieci własnoręcznie lub z niewielka pomocą instruktorów, rodziców lub dziadków szyły stroje ozdabiając je farbami do tkanin, kolorowymi tasiemkami, wstążkami, włóczką czy kredkami.

Trzeciego dnia Akcji na Wakacje, mimo niesprzyjającej aury, spotkaliśmy się, aby wspólnie piec podpłomyki. Do pełni szczęścia wystarczyła mąka, woda i odrobina soli, z których uczestnicy wyczarowali nietuzinkowe kształty i formy. Upieczone, chrupiące podpłomyki były najprzyjemniejszym elementem wtorkowego przedpołudnia.

Kolejne spotkanie rozpoczęliśmy od własnoręcznego przygotowania instrumentu muzycznego, mianowicie piszczałki z patyczków i papierka. Czynność ta sprawiła dzieciom wiele radości, dumnie prezentowały swój instrument podczas wspólnego śpiewania piosenki „Piekła baba chleb”. Gdy słowa przyśpiewki zostały opanowane przez uczestników przeszliśmy do kolejnej części zajęć, a były nimi zajęcia i zabawy zręcznościowe. Nie zabrakło rzutu do celu beretem, kapeluszem i podkową, rzutu na odległość kaloszem, slalomu z jajkiem oraz innych zadań wymagających od dzieci skupienia i sprawności. Nie obyło się również bez gier podwórkowych z dawnych lat, które okazały się znane i wciąż lubiane przez dzieci.

Na kolejnych zajęciach odwiedził nas wyjątkowy gość – pani Anna Barzyk – artystka, należąca do Stowarzyszenia Twórców Ludowych. Pani Anna przywiozła ze sobą koło garncarskie nożne i dzięki jej nieocenionej pomocy każdy uczestnik zajęć miał okazję zrobić własnoręcznie niepowtarzalny garnuszek z gliny, a także rzeźby wykonane metodą wałeczkową, która jest nieco prostsza niż praca na kole garncarskim. Było bardzo wesoło – pobrudziliśmy sobie dłonie, ale dzięki temu powstały przepiękne prace, które będą cieszyć nasze oczy jeszcze przez długi czas.
Kolejny gość, który zawitał do Sulęcińskiego Ośrodka Kultury to pan Łukasz Rusakiewicz, podkuwacz koni, który od lat zajmuje się tym zapomnianym już rzemiosłem. Uczestnicy spotkania mieli niepowtarzalną okazję zapoznania się z techniką oraz tajnikami kowalstwa. Każde dziecko na pamiątkę otrzymało wykonaną przez pana Łukasza podkowę, która wedle ludowej tradycji przynosi szczęście i dobrobyt.

8 sierpnia hucznie obchodziliśmy Święto Pszczoły. Tego dnia, przebrani za pszczoły, wspólnie ruszyliśmy z sulęcińskiego rynku do pasieki miejscowych pszczelarzy – Państwa Dutkowiaków, gdzie czekało nas sporo niespodzianek. Były to między innymi: słodka degustacja miodów, pyłku pszczelego oraz miodowych wypieków, następnie zapoznanie się z tajnikami pszczelarstwa, zwiedzanie pasieki oraz rozmowy z pracownikami. To spotkanie wywarło wiele wrażeń na uczestnikach. Było wesoło, ale i bardzo pouczająco!

10 sierpnia, w czwartek, w piękny sposób pożegnaliśmy się z naszą Folkową Wioską. Wspólnie biesiadowaliśmy przy ognisku – było to spotkanie pełne zabaw, wspólnego śpiewu i pysznego, swojskiego jedzenia.

Zajęcia w ramach tegorocznych Akcji na Wakacje na długo zostaną w naszej pamięci. Kreatywność i pomysłowość uczestników była zaskakująca, a każde zajęcia odbyły się w przesympatycznej atmosferze, którą stworzyła wielopokoleniowa, radosna grupa. Dziękujemy za Waszą obecność i do zobaczenia za rok!