Wróć do listy artykułów   

Aktorka teatru Piiip nagrodzona

Redaktor lubuskieKULTURA.pl 0

W dniach 2 – 5 czerwca w Słupsku odbywał Turniej Teatrów Jednego Aktora „Sam na Scenie” 61. Ogólnopolskiego Konkursu Recytatorskiego.

W dniach 2 – 5 czerwca w Słupsku odbywał Turniej Teatrów Jednego Aktora „Sam na Scenie” 61. Ogólnopolskiego Konkursu Recytatorskiego.

Jury w składzie: Jolanta Krawczykiewicz, Natalia Sikora, Wiesław Geras, Jan Zdziarski po obejrzeniu 13 przedstawień konkursowych przyznało pierwszą nagrodę Marcie Pohrebny za spektakl „Słodka” na podstawie powieści Marii Matios „Słodka Darusia”. Spektakl wyreżyserowała Małgorzata Paszkier-Wocieszonek.
Marta  jest aktorką teatru teatru PiiiP z Zielonogórskiego Ośrodka Kultury, którego instruktorem jest Małgorzata Paszkier i w Turnieju rezprezentowała Województwo Lubuskie.

Jury przyznało także nagrodę Małgorzacie Paszkier-Wojcieszonek, w którego reżyserii spektakle były nagradzane najczęściej w ostatnich edycjach konkursu.

Zasłyszane słowa od jurorów o spektaklu „Słodka”:
– Dziękuję od początku do końca. To był teatr, który wypełnił Teatr Rondo od brzegu do brzegu. Piękny taniec.
– Wielkie dzięki. Pięknie. Czuliśmy się wzięci za świadka.
– Chcę podziękować reżyserowi. Jestem za widownią, która tak entuzjastycznie przyjęła spektakl.
– Dziękuję. To było wstrząsające i brudne. Tu tak intensywnie zagrała cisza, że aż waliło w łeb.

„ Tegoroczne prezentacje określić można, jako świadome i wnikliwe poszukiwanie źródeł ludzkiej krzywdy, jej wpływu na kształtowanie charakteru i dalszych losów człowieka. Niepoślednie miejsce zajęły również rozważania dotyczące poszukiwania własnych korzeni, tożsamości, roli rodziny w kształtowaniu osobowości. Na podkreślenie zasługują interesujące poszukiwania literackie. W budowie scenariuszy pojawiły się trafne próby łączenia prozy z liryką, wzbogacające opowieść o metaforyczne barwy. W obszarze realizacyjnym dało się zauważyć odchodzenie od tzw. teatralnego realizmu w przedstawianiu świata. Dominowała pusta scena, na której samotny aktor wyłącznie poprzez kreacje słowną prowadził swoją opowieść”.