Wróć do listy artykułów   

„Bez Kurtyny” z Maciejem Zembatym

Redaktor lubuskieKULTURA.pl 0
Zielonogórski Ośrodek Kultury zaprasza na koncert Macieja Zembatego, który odbędzie się 12 lutego br. o godz. 19.00 w Klubie Jazzowym U Ojca. Z artystą wystąpi Elżbieta Dębska. Bilety w cenie 20zł i 10zł ulgowe (leg. szkolna i studencka) do nabycia w AT Skowronek, Sklepach muzycznych Muzart i Bumtarara oraz w Klubie Jazzowym U OJCA.
Maciej Zembaty – polski poeta, satyryk, scenarzysta, reżyser radiowy, muzyk, bard i tłumacz, głównie poezji Leonarda Cohena. Ukończył średnią szkołę muzyczną w klasie fortepianu. Uczęszczał także do szkoły plastycznej, jednak jej nie ukończył. Studiował na Uniwersytecie Warszawskim. Zadebiutował w 1965 r. na Festiwalu w Opolu, gdzie uzyskał wyróżnienie jury oraz nagrodę za najlepszy debiut autorski. W 1972 we współpracy z Jackiem Janczarskim stworzył radiową audycję , która stała się jedną ze sztandarowych audycji rozrywkowych Polskiego Radio. W 1972 dzięki Jerzemu Skolimowskiemu zetknął się z piosenkami Leonarda Cohena. W ciągu kilku miesięcy przetłumaczył ich kilkanaście, a do dziś – ponad 60. Większość z nich opublikował w tomikach, zarówno w obiegu oficjalnym, jak i poza nim. Wydał także kilka płyt z własnymi aranżacjami i wykonaniami piosenek kanadyjskiego autora. Jego tłumaczenie piosenki Partisan stało się jednym z nieoficjalnych hymnów przywódców Solidarności internowanych w latach stanu wojennego. Album Alleluja sprzedano w ponad 400 000 egzemplarzy, dzięki czemu w 1986 uznany został za złotą płytę. W latach 80. występował w duecie z Johnem Porterem. Poza tłumaczeniami z angielskiego i własną twórczością, opublikował także kilka przekładów wierszy i piosenek autorów rosyjskich, głównie tzw. pieśni błatnych. Przez wiele lat współpracował także z polskimi reżyserami. Zasłynął jako scenarzysta i autor muzyki do kilku filmów, m.in. Około północy (1977), Sam na sam (1977) i serialu telewizyjnego Siedem życzeń (1984). W tym ostatnim użyczył również głosu kotu o imieniu Rademenes.Do legendy przeszła żartobliwa piosenka „pogrzebowa” Zembatego – Ostatnia posługa, śpiewana na melodię marsza żałobnego Chopina, która, jak podkreślali socjologowie, przełamała pewne tabu dotyczące społecznej obyczajowości związanej ze śmiercią i pochówkiem, odbarczając je z obowiązkowej celebry i urzędowego smutku.
Bilety już niebawem w sprzedaży.
Elżbieta Dębska – pochodzi z Wrocławia, tam też ukończyła średnią szkołę muzyczną oraz wyższą szkołę teatralną. Po studiach przeniosła się do Warszawy, gdzie pracuje jako aktorka i piosenkarka. Zagrała w kilkunastu filmach fabularnych i spektaklach Teatru Telewizji, które reżyserowali m.in.: Jan Jakub Kolski, Janusz Kondratiuk, Krzysztof Zanussi. Przede wszystkim jednak śpiewa i gra na gitarze. Od wielu lat współpracuje z Maciejem Zembatym, z którym koncertuje i nagrywa płyty śpiewając piosenki Leonarda Cohena. Przygotowuje się również do nagrania albumu z własnymi utworami.