Wróć do listy artykułów   

BMK – projekty jako efekt fascynacji – video

m.madry@rcak.pl 0

Grantowe projekty programu Bardzo Młoda Kultura to często ukłon w stronę legendarnych postaci albo wyraz fascynacji odległą kulturą.

Gminna Biblioteka Publiczna w Zaborze wraz z tamtejszą Szkołą Podstawową realizowała projekt „Opowieści z Kraju Kwitnącej Wiśni – wokół kultury japońskiej”. W jej świat wprowadził uczestników były konsul. Nie zabrakło również pokazu sztuki walki Aikido, japońskich baśni, nauki liternictwa czy teatru kamishibai. Uczestnicy warsztatów pokusili się o pisanie haiku oraz origami i ikebanę, czyli sztuki tworzenia kompozycji z papieru oraz z kwiatów. Japonia nęciła na wszelkie sposoby – smakami, obrazami i dźwiękami.

Centrum Artystyczno-Kulturalne „Zamek” w swoim projekcie wziął  pod lupę „Postaci ważne dla Krosna Odrzańskiego”. Uczestnicy mieli okazję zapoznać się z historycznymi bohaterami ważnymi dla rozwoju miasta. Wiedzę weryfikowali podczas quizów. Stanęli też przed nie lada zadaniem – musieli własnoręcznie przygotować strój i charakteryzację wybranej postaci. Fotografie stały się punktem wyjścia do stworzenia wspólnej wystawy.

Oferta kulturalna Żagańskiego Pałacu Kultury dotarła do mieszkańców za sprawą projektu „Kulturalny tabor”. Inspiracją była legendarna poetka Papusza, która przed laty tworzyła właśnie w Żaganiu. Tabor rozbił koczowiska 5 razy w 5 różnych miejscach. Mieszkańcy mieli okazję nauczyć się romskich tańców, poczytać wiersze Papuszy, poznać właściwości ziół, wziąć udział w konkursach i warsztatach.

Mamy nadzieję, że projekty będą dla uczestników punktem wyjścia do dalszych poszukiwań odległych kultur i ciekawych postaci historycznych.

Więcej na stronie http://rcak.pl/2020/11/24/bmk-projekty-jako-efekt-fascynacji-video/