Wróć do listy artykułów   

„Chopin na pograniczu”

Redaktor lubuskieKULTURA.pl 0

 

pub jazz forum13171_1431919460435665_2151984646057357006_n

Sulechowski Dom Kultury realizuje od początku roku już 5 projektów. Już 19 kwietnia (niedziela) będzie miał miejsce kolejny projekt pn.: Polsko-Niemieckie Spotkanie Chopin Na Pograniczu.

Partnerem SDK jest Stowarzyszenie Polsko – Niemieckie Cottbus e.V.
Projekt ma na celu pogłębienie integracji i współpracy społeczności lokalnych, przełamywanie barier kulturowych wśród mieszkańców pogranicza po obu stronach granicy, przy organizacji spotkania promującego dziedzictwo Fryderyka Chopina. Pośrednio projekt ma promować Festiwal Muzyki F. Chopina w Sulechowie i budować więzi lokalnej społeczności z festiwalem.
Ciekawym punktem w programie spotkania będzie wspólne tworzenie przez uczestników z Sulechowa i Cottbus, trwałych śladów Chopina, poprzez happening plastyczny (graffiti) na dużym formacie w przestrzeni publicznej miasta, gdzie motywem przewodnim będzie sylwetka Chopina, odbędzie się wykład na temat związków Chopina z Sulechowem w formie rekonesansu po Sulechowie miejscami upamiętniającymi sylwetkę Chopina, odbędzie się prezentacja muzyki Chopina w wysokiej rozdzielczości w warunkach studyjnych, lekcje pokazowe pod kierunkiem 5 ekspertów – muzyków zawodowych z Montrealu, a także wieczór z muzyką Jacques Kuba Se-guin (Montreal) z zespołem połączony z degustacją lokalnych win.

„Projekt współfinansowany jest ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Re-gionalnego w ramach Programu Operacyjnego Współpracy Transgranicznej Polska (Województwo Lubuskie) – Brandenburgia 2007-2013, Fundusz Małych Projektów i Projekty Sieciowe Euroregionu „Sprewa-Nysa-Bóbr” oraz budżetu państwa”. Hasło Programu: „Pokonywać granice poprzez wspólne inwestowanie w przyszłość”.