Wróć do listy artykułów   

Dni Sulechowa 2016

Redaktor lubuskieKULTURA.pl 0

Dni Sulechowa dobiegły końca. Trzydniowe obchody święta miasta przepełnione były atrakcjami dla wszystkich mieszkańców naszej gminy.

Dni Sulechowa dobiegły końca. Trzydniowe obchody święta miasta przepełnione były atrakcjami dla wszystkich mieszkańców naszej gminy. Pierwszy dzień rozpoczął III Drużynowy Turniej w Kręgle o Puchar Burmistrza Sulechowa. Zmagania  w motelu Texicana w Kalsku wygrała drużyna 5 Lubuskiego Pułku Artylerii. Kolejne miejsca należały do Urzędu Gminy Sulechów oraz Związku Nauczycielstwa Polskiego. Zawody sędziował Tadeusz Pająk.

Piątek tradycyjnie należał do najmłodszych mieszkańców naszej gminy. W Sali Widowiskowej odbył się Przegląd Dorobku Artystycznego Przedszkoli pn. „Dzieci Miastu” pod patronatem Fabryki Nici Amanda. Dzieci z 13 sulechowskich przedszkoli z terenu całej gminy, dowiezione do Sali widowiskowej autokarami, zaprezentowały  licznie zgromadzonej publiczności wspaniałe prezentacje artystyczne. Tego samego dnia wieczorem w Zborze, miało miejsce wyjątkowe wydarzenie – występ „Zenona Laskowika z Kabareciarnią”. Obok Zenona Laskowika na scenie wystąpił legendarny Jacek Fedorowicz.

Największe zainteresowanie wzbudził finałowy, sobotni dzień obchodów Dni Sulechowa, bardzo bogaty w wydarzenia. W południe ruszył III Sulechowski Turniej Łuczniczy zorganizowany przez Lubuskie Centrum Łucznictwa Tradycyjnego, który przyciągnął wielu miłośników łucznictwa. Po zaciętych zmaganiach wyłoniono następujących zwycięzców : I Miejsce Piotr Gruszczyński z Wrocławia, II Miejsce Zbigniew Szczerba ze Świebodzina, III Miejsce Zbyszko Sawicki z Lubania (dolnośląskie). Konkurencję strzału do KURA wygrał Krzysztof Doliński z Lubania.

Prawdziwą atrakcją dla miłośników motoryzacji była parada ulicami miasta, a następnie Zlot Motocykli i Pojazdów Zabytkowych pod sulechowskim Ratuszem, na który przybyło ponad 1 000 pojazdów!. Liczba przybyłych ekip przeszła oczekiwania organizatorów. Wśród uczestników wybrano zwycięzców konkursów, m.in. na „Najciekawszy Pojazd” w kategorii samochód i motocykl i na najlepiej przebraną załogę.

W pobliżu Zboru rozlokowali się miłośnicy militariów – grupa rekonstrukcyjna Jednostka Strzelecka 4046 Sulechów im. I SK Commando, która oprócz pokazów broni i sprzętu, zaprezentowała pokaz odbicia zakładników z samochodu zajętego przez terrorystów.

Centrum wydarzeń tego dnia był amfiteatr przy Sulechowskim Domu Kultury. Po raz siódmy gościliśmy wystawców przybyłych na coroczne Prezentacje „Nadodrzańskie Skarby”, podczas których można było skosztować regionalnych potraw i podziwiać dzieła rękodzielników. Nagrody za „Najlepszy Produkt” otrzymali Wojskowe Koło Łowieckie DIANA za Łopatkę z warchlaka a la Diana w sosie kurkowym i Koło Gospodyń Wiejskich w Nowym Kramsku za czerwoną kapustę zasmażaną z jabłkami, kluchami na parze i sosem. Wśród napojów najlepsza okazała się nalewka jeżynowa z Winnicy u Michała. Najciekawszą ekspozycję zaprezentowało Gospodarstwo Ekologiczne Pana Ryszarda Kapicy. Konkurs win i nalewek domowych wygrał Jacek Cipora.

 Nie zabrakło także atrakcji dla najmłodszych, które były udostępnione bezpłatnie  – dmuchane zamki, malowanie, twarzy , mini studio fotograficzne i skręcanie balonów to tylko niektóre z nich. Po południu scenę opanował rozśpiewany Sulechów – uczestnicy i laureaci corocznych przeglądów piosenki w ramach Pro Arte, a zaraz po nich  roztańczony Sulechów – formacje taneczne – Respect i Jump. Finał Dni Sulechowa uświetniły rewelacyjne koncerty głównych gwiazd – zespołu Nadija oraz Lemon, na który do amfiteatru przybyła rekordowa liczba publiczności.

Wszystkim sponsorom, partnerom i osobom wspierającym nas w organizacji święta miasta  serdecznie dziękujemy!!!