Wróć do listy artykułów   

Dożynki Gminne w Długoszynie

Redaktor lubuskieKULTURA.pl 0

Coroczne święto plonów, czyli Dożynki Gminne w Sulęcinie za nami! Obejrzyj galerię zdjęć!

Za nami coroczne święto plonów, czyli Dożynki Gminne, które w tym roku odbyły się w Sołectwie Długoszyn. Głównymi organizatorami imprezy był Sulęciński Ośrodek Kultury oraz burmistrz Sulęcina, pan Dariusz Ejchart. Projekt imprezy sfinansowany został z Funduszy Europejskich w ramach współpracy Stowarzyszenia Gmin Polskich Euroregionu Pro-Europa Viadrina.

Impreza odbyła się w sobotę, 26 sierpnia, a rozpoczęła ją uroczysta Msza Św. w intencji rolników. W programie tegorocznych dożynek nie zabrakło fundamentalnych dla tej imprezy atrakcji, takich jak: Korowód Dożynkowy, Turniej Sołectw czy też obecności stoisk, należących do poszczególnych Sołectw, w których można było skosztować domowego ciasta, konfitury czy pajdy chleba. Dodatkową atrakcją dożynek były warsztaty rękodzieła ludowego, które poprowadziło zaprzyjaźnione nam Stowarzyszenie „Mam Pomysł” oraz występy lokalnych i ogólnopolskich wykonawców, a także prezentacja pierwszoligowej drużyny – Olimpii Sulęcin.

Ważnym elementem uroczystości był Ceremoniał Dożynkowy, który zainaugurował burmistrz Sulęcina, pan Dariusz Ejchart. Po przemówieniach nadszedł czas na symboliczne podzielenie się bochenkiem chleba.

Pierwszą atrakcją minionej soboty był ludowy zespół taneczny Obrzanie, który idealnie wpisał się w dożynkowy klimat. Następnie na naszej scenie zaprezentowali się soliści ze Studia Piosenki SOK.

Sporo emocji wszystkim zgromadzonym przyniósł kultowy już Turniej Sołectw. Wzięło w nim udział aż siedem pięcioosobowych drużyn z: Trzebowa, Brzeźna, Rychlika, Długoszyna, Grochowa, Trzemeszna Lubuskiego oraz Wielowsi. Jakie konkurencje czekały na naszych śmiałków? Były to emocjonujący bieg w workach, niełatwe turlanie snopka siana, precyzyjny rzut jajem, strzał z łuku dla wprawionych, niełatwy slalom taczką, konkurencja z cepem oraz mini-mecz siatkówki, w której piłkę zastępował balon z wodą. Pierwsze miejsce w tegorocznym Turnieju Sołectw zajęła drużyna z Brzeźna, drugie miejsce Wielowieś, natomiast trzecie miejsce należy do ekipy z Trzemeszna. Gratulujemy!

Podczas trwania imprezy dożynkowej wszyscy przybyli goście mieli okazję podziwiać piękne wieńce dożynkowe, najładniej udekorowane stoisko czy też najładniej udekorowaną posesję w dekoracji dożynkowej. Poza tymi trzema konkursami, równolegle odbywały się dwa kulinarne – na najsmaczniejszą potrawę regionalną oraz najsmaczniejsze przetwory domowe. Jury w składzie: Anna Gwizdek, Anna Sroka, Marta Borkowska-Lisiak i Aleksandra Grzywacka wytypowały następujących zwycięzców:

Konkurs „Najsmaczniejsza potrawa regionalna”:
I miejsce: Sołectwo Rychlik
II miejsce: Sołectwo Grochowo
Konkurs „Najsmaczniejsza przetwory domowe”:
Sołectwo Rychlik

Konkurs „Najładniej udekorowane stoisko wiejskie”:
I miejsce: Sołectwo Długoszyn
II miejsce: Sołectwo Grochowo
III miejsce: Sołectwo Drogomin

Wyróżnienia: Sołectwo Rychlik oraz Sołectwo Brzeźno

Konkurs „Najładniej udekorowaną posesję w dekoracji dożynkowej”:
I miejsce: Beata Biczewska
II miejsce: Kazimiera i Zenon Skowrońscy
III miejsce: Leokadia Hanebauer

Wyróżnienia:
I wyróżnienie: Joanna Piechocka i Władysława Urbaniak
II wyróżnienie: Aneta Zając

W konkursie na najpiękniejszy wieniec dożynkowy zwyciężyło Sołectwo Żubrów. Drugie miejsce zajął Długoszyn, a trzecie Małuszów.

Wszystkim zwycięzcom oraz wyróżnionym – gratulujemy!

Po ogłoszeniu wyników naszych konkursów na scenie głównej pojawił się Kams Band, a tuż po nim zaprezentował się zespół Białe Kruki. Gwiazdą wieczoru tegorocznych dożynek była grupa muzyczna nurtu disco polo – Skaner.
Dziękujemy za wspólną zabawę i do zobaczenia za rok!