Wróć do listy artykułów   

Ekslibris Lubuski – wystawa

Redaktor lubuskieKULTURA.pl 0

Wystawa w Bibliotece w Żaganiu za nami! Zobacz fotorelację!

10 maja 2017 r. w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Żaganiu odbył się wernisaż wystawy, której pomysł pojawił się w lutym ubiegłego roku podczas finisażu wystawy ekslibrisów Ryszarda Bandosza z Warszawy. Jest to przegląd aktywności w uprawianiu sztuki ekslibrisowej przez twórców z terenu byłego województwa zielonogórskiego na przestrzeni kilkudziesięciu lat. Wszystkie księgoznaki pochodzą z kolekcji Gustawa Lisa z Żagania i Rajmunda Aszkowskiego z Zielonej Góry.

Na terenie byłego województwa zielonogórskiego ekslibrisy wykonywało i wykonuje go wiele osób, artystów plastyków, amatorów i profesjonalistów, przedstawicieli różnych zawodów i w różnym wieku. Nie da się jednak mówić o ekslibrisie lubuskim nie wspominając o jego historii od czasów powojennych.

Kiedy Magdalena Śliwak, Dyrektor MBP, przywitała wszystkich oddała głos bibliotekarce, która przypomniała jak to z tym ekslibrisem na terenie byłego województwa zielonogórskiego było. Poznaliśmy nazwiska artystów, którzy część swojego talentu, uwagi i czasu poświęcili księgoznakom oraz amatorów z powodzeniem oddających się sztuce ich tworzenia. Podkreśliła rolę kolekcjonerów pieczołowicie gromadzących ekslibrisy, opracowujących je i katalogujących, których zbiory stanowią prawdziwe dobro narodowe. O ekslibrisie w Żaganiu mówił jednak pan Gustaw Lis. Prowadząca spotkanie oddała mu głos jako osobie najbardziej kompetentnej w temacie, organizatorowi wystawy, kolekcjonerowi. Pan Gustaw przypomniał początki ruchu ekslibrisowego sięgając do początku lat 80. i działalności przy Żagańskim Pałacu Kultury Klubu Plastyki Nieprofesjonalnej Maszkaron. Podkreślił osiągnięcia w zakresie tworzenia ekslibrisów żagańskiej artystki, Eugenii Siejkowskiej.

Po zapoznaniu się z historią i teraźniejszością ruchu ekslibrisowego w południowej części woj. lubuskiego przyszedł czas na występ duetu artystycznego ze Szprotawskiego Domu Kultury TWISSST&SING, który wykonał dla nas kilka znanych i chętnie słuchanych piosenek.

Dokładna relacja, zdjęcia z wernisażu i nazwiska autorów ekslibrisów biorących udział w wystawie zamieszczone są na blogu Biblioteki, a dla zainteresowanych historią ekslibrisu w południowej części województwa lubuskiego polecamy artykuł w  „Bibliotekarzu Lubuskim” 2017 nr 43-44 .

Wystawę można odwiedzać do końca czerwca 2017 r.

(Autor zamieszczonego ekslibrisu: Gustaw Lis, Żagań, cynkotypia, 1986)