Wróć do listy artykułów   

Ferie w Sulęcinie za nami!

Redaktor lubuskieKULTURA.pl 0

Podsumowanie ferii zimowych pt. „Kolorowy recykling”… Sulęciński Ośrodek Kultury

Za nami dwa wyjątkowe tygodnie ferii zimowych, które w tym roku odbyły się pod hasłem „Kolorowy recykling”. Wydarzenia zorganizowane przez Sulęciński Ośrodek Kultury i Bibliotekę Publiczną w Sulęcinie miały na celu zapoznać dzieci i młodzież z bardzo ważnym tematem recyklingu oraz upcyklingu.
Spotykaliśmy się dwa razy w tygodniu, w poniedziałki i środy, w godzinach 10:00-12:00. Na pierwszych zajęciach, wprowadzających do tematu recyklingu, pojawiła się pani Katarzyna Radej, która na co dzień pracuje w Celowym Związku Gmin CZG-12 w dziale edukacji. Opowiedziała dzieciom czym jest recykling, w jaki sposób prawidłowo segregować odpady i dlaczego jest to takie istotne. Później wspólnie tworzyliśmy eko- karmniki dla ptaszków i na długim, zimowym spacerze zawieszaliśmy je na pobliskich drzewach.
W poniedziałek, 30 stycznia, o godzinie 12:00 odwiedzili nas funkcjonariusze KP PSP w Sulęcinie. Na stawie przy ul. Winna Góra odbyły się zajęcia instruktażowe odnośnie bezpieczeństwa na akwenach wodnych w porze zimowej. Całość zakończyła się efektownym pokazem ratownictwa lodowego.
Na drugich zajęciach (1 lutego, środa) tworzyliśmy przepiękne eko-stroje karnawałowe, które dzieci zaprezentowały na scenie kilka dni później…
Czego potrzebujemy do wykonania pięknej eko-spódniczki czy peleryny? Oczywiście produktów, które uzyskamy z recykligu! Plastikowe butelki, folia aluminiowa, płyty CD, nakrętki od butelek czy stare gazety. Z tego wszystkiego można wyczarować naprawdę oszałamiające kreacje.
Drugi tydzień ferii to przede wszystkim tworzenie scenografii do zbliżającego się balu karnawałowego, a także próby przed nadchodzącym pokazem mody, który odbył się w piątek, 10 lutego.
W środę, 8.02. odwiedzili nas pracownicy firmy Maszoński Logistic, którzy w Sali Wystawowej SOK zorganizowali EKO-zabawę z wykorzystaniem bardzo wdzięcznego materiału – papieru. Wspólnie tworzyliśmy różne przestrzenne figury, a największą atrakcją cieszył się model dużej ciężarówki sygnowanej znakiem Maszoński Logstic.
W piątek odbył się bal karnawałowy w połączeniu z wspomnianym już pokazem mody. Wszystkie małe i nieco większe modelki zrobiły niesamowite show na scenie – poruszając się z gracją, prezentowały widowni przepiękne recyklingowe kreacje. To niewiarygodne, jakie piękne elementy stroju powstały przy okazji naszych zajęć. Bajeczne kokardy we włosach z gazety, fikuśne torebki z tektury czy też peleryny z folii oraz kolczyki z nakrętek…
Dziękujemy wszystkim za zaangażowanie i obecność! Szczególne podziękowania należą się: firmie MOLEX za dostarczenie kartonów, dzięki którym nasze ferie były tak twórcze i kolorowe; pani Katarzynie Radej z CZG-12 za inspirujący wykład o recyklingu; firmie Maszoński Logistic za świetną, eko zabawę oraz pracownikom KP PSP w Sulęcinie za ekscytujący pokaz na lodzie.