Wróć do listy artykułów   

Festiwal Muzyki Fryderyka Chopina 2016

Redaktor lubuskieKULTURA.pl 0

                  Kolejna VIII edycja Festiwalu Muzyki Fryderyka Chopina – jednego z najważniejszych wydarzeń promujących Województwo Lubuskie – za nami. Podczas tegorocznego festiwalu byliśmy świadkami wyjątkowych wydarzeń.

             W tym roku Festiwal został zainaugurowany na początku listopada, rewelacyjnym koncertem Giuseppe Amadei w Konserwatorium w Cottbus połączonym z wystawą fotografii Aleksandra Bakinowskiego, prezentujących ubiegłoroczną edycję. Spotkaniu w foyer towarzyszyła degustacja win z winnic w Górzykowie: Pod Lipą, Winnogóra oraz Stara Winna Góra.

            W finałowych dniach Festiwalu w sali koncertowej w dawnym Zborze wystąpiły znakomite artystki – laureatki krajowych i międzynarodowych konkursów pianistycznych. W pierwszej części koncertu Maria Ludwika Gabryś przeniosła zebranych na sali gości w przeszłość, za sprawą historycznego fortepianu o numerze 17047 z epoki Fryderyka Chopina. Recital poprzedziła prezentacja tego wyjątkowego instrumentu, który swój blask odzyskał w pracowni Andrzeja Włodarczyka. Druga część – recital Joanny Marcinkowskiej – przekonała słuchaczy, jak pięknie można zinterpretować muzykę Chopina na fortepianie współczesnym.

            Drugiego dnia Festiwalu również nie brakowało wrażeń. Koncert Agi Zaryan z European Jazz Trio, która światowe uznanie zawdzięcza wyjątkowemu stylowi, smakowi i podejściu do śpiewania z charakterystyczną lekkością frazowania i ciepłym matowym tonem głosu było wyjątkową muzyczną ucztą, długo oklaskiwaną przez oczarowaną publiczność.

            Koncertom towarzyszyły inne równie wspaniałe wydarzenia – spotkanie z Janem Popisem, poświęcone interpretacji muzyki Chopina na instrumencie historycznym i współczesnym oraz wystawa w Bibliotece Publicznej pt. „Chopin w Sulechowie”.

            Jak co roku podczas Festiwalu Muzyki Chopina doznania muzyczne połączone zostały z lokalnymi tradycjami winiarskimi i lokalnymi specjałami. Po każdym z koncertów w foyer, goście mogli degustować przysmaki przygotowane przez firmę ,,Zyguła”, wina z lokalnych winnic w Górzykowie oraz wino przygotowane specjalnie na festiwal o nazwie ,,Fryderyk”.

            Organizator Festiwalu – Sulechowski Dom Kultury im. F. Chopina, otrzymał gratulacje, podziękowania oraz wysokie oceny od artystów, gości, którzy podkreślali oprócz organizacji, atmosfery także życzliwość i profesjonalizm kadry pracującej przy wydarzeniu. Należy jeszcze wspomnieć o życzliwych sponsorach, którzy w znaczący sposób tworzą to muzyczne święto i dzięki którym tak prestiżowe wydarzenie może ciągle się rozwijać. Festiwal stał się marką Sulechowa. Nie bez przyczyny media określają Sulechów, miastem kultury, zwracając uwagę na ilość realizowanych wydarzeń artystycznych oraz ich rangę, co przyczynia się do promocji gminy i całego regionu.

 

Fot. A. Bakinowski