Wróć do listy artykułów   

Finał Festiwalu „Folk Przystań”

Redaktor lubuskieKULTURA.pl 0

Gorzowski Międzynarodowy Festiwal Tańca został zwieńczony wielkim koncertem w ramach Dni Gorzowa.

Gorzowski Międzynarodowy Festiwal Tańca został zwieńczony wielkim koncertem w ramach Dni Gorzowa. Po 5 dniach intensywnej pracy, występów tanecznych i spotkań, grupy folklorystyczne z 13 krajów zaprezentowały się po raz ostatni na 23. edycji festiwalu „Folk Przystań”. Wtedy również dowiedzieliśmy się, kto zwyciężył w konkursie tanecznym…

Od 27 czerwca gościliśmy w Gorzowie prawie 400 młodych tancerzy z Europy i Azji. Można z pewnością stwierdzić, że urzekli oni gorzowską publiczność, która już od pierwszych występów w mieście i Koncertu Otwarcia 28 czerwca gorąco oklaskiwała prezentacje naszych gości. Było co podziwiać – każdy zespół pokazywał zupełnie inny, wyjątkowy folklor – różnorodne stroje, rekwizyty, tempa, dźwięki, emocje…

W środę 29 czerwca każdy zespół dał aż 15 minut tanecznych popisów, co w sumie dało 4,5-godzinny koncert, na którym międzynarodowe jury oceniało występy (koncert odbył się w Teatrze im. J. Osterwy). Następnego dnia goście spędzili aktywnie czas nad jeziorem w Nierzymiu, a po południu wystąpili w Kłodawie, gdzie Nadleśnictwo Kłodawa, Gmina Kłodawa i tamtejsza publiczność bardzo ciepło przyjęła artystów. Obcokrajowcy byli zachwyceni zielonymi okolicami Gorzowa, szczególnie, że również pogoda wtedy dopisała.

W piątek emocje znacznie wzrosły – uczestnicy w napięciu oczekiwali na Koncert Galowy, podczas którego miało się okazać, kto zwyciężył w konkursie tanecznym. Wieczorem na Błoniach rozpoczął się wielki finał. Podczas tego koncertu festiwal „Folk Przystań” otrzymał oficjalne potwierdzenie o przynależności do światowej organizacji FIDAF (Federacji Międzynarodowych Festiwali Tanecznych) z rąk Wicesekretarza Generalnego FIDAF Emila Dimitrova z Bułgarii. Po prezentacjach tanecznych przed tłumnie zebraną widownią nadszedł czas na ogłoszenie wyników konkursu. Ewenementem w dotychczasowej historii okazała się decyzja Rady Artystycznej! Po raz pierwszy jury przyznało nie 3 miejsca na jednym podium, ale 3 pierwsze miejsca w 3 różnych kategoriach (z nagrodą po 500 euro dla zespołu), mianowicie: Folklor Tradycyjny, Folklor Opracowany i Folklor Stylizowany. I tak zwycięzcami zostali analogicznie: Dziecięcy Zespół Regionalny „Orawianie” z Polski, Teatr Tańca Folklorystycznego „Rodina” z Bułgarii oraz Dziecięcy Zespół Tańca Folklorystycznego „Arfan” z Rosji! Pozostali uczestnicy otrzymali pamiątkowe statuetki. Jedni – szczęśliwi, inni może i rozczarowani, zakończyli festiwal.

Po raz ostatni można było zobaczyć zespoły na Placu Grunwaldzkim 2 lipca podczas oficjalnych obchodów 759. rocznicy założenia miasta. Dzień później niestety już trzeba było pożegnać się z zespołami. Niektórzy nawet ocierali łzy, bo już zaczęli tęsknić za nowymi przyjaciółmi poznanymi w Gorzowie. XXIII MFT „Folk Przystań” był niesamowitym czasem, pełnym wrażeń i emocji. Za rok odbędzie się edycja tańców współczesnych „Przystań dla tańca”, a w roku 2018 powrócimy do festiwalu w wersji folklorystycznej „Folk Przystań” – zapraszamy!

Organizator – Młodzieżowy Dom Kultury w Gorzowie www.mdk.gorzow.pl

Fotogalerie na http://festiwal.gorzow.pl/pl_fotorelacje.html oraz na profilu FB www.facebook.com/festiwal.gorzow

Festiwalowy Instagram www.instagram.com/folkharborfestival