Wróć do listy artykułów   

Folk króluje od rana do wieczora

m.madry@rcak.pl 8 lipca 2019 0

Tańce z zespołami ludowymi, koncerty, animacje, wspólne kolorowanie folkowych rysunków i warsztaty – na zielonogórskim deptaku nie można się nudzić. To właśnie tutaj bije serce Międzynarodowego Festiwalu Folkloru. Codziennie (od poniedziałku do czwartku) mamy okazję, żeby rozsmakować się w tradycji zespołów ludowych. Dziś festiwalowych gości do wspólnych zabaw zaprosił ZPiT Ziemia Cieszyńska, zespół Tarina z Rumunii i Lubuski Zespół Pieśni i Tańca, gospodarz festiwalu.

Pogoda, co prawda, w kratkę, ale jesteśmy na to przygotowani. Gdy trwa Międzynarodowy Festiwal Folkloru zadajemy kłam twierdzeniu, że w czasie deszczu dzieci się nudzą. Przygotowaliśmy namioty, gdzie najmłodsi mają okazję wziąć udział w warsztatach plastycznych. Gdy wychodzi słońce, wachlarz możliwości poszerza się o wspólne tańce i zabawy ludowe. Dziś do animacji wciągali mieszkańców tancerze z Polski i Rumunii. Przez chwilę powiało egzotyką, gdy do akcji wkroczyła Magda Mądry, specjalista ds. edukacji tanecznej z RCAK i zaprosiła na warsztaty z tańca afrykańskiego. Po fizycznej aktywności można, na szczęście, odsapnąć w strefie relaksu, gdzie na najmłodszych czeka plenerowa biblioteka. Wielbiciele aktywnego relaksu mieli okazję stworzyć barwne mandale z motywami folklorystycznymi.

Zakupy, koncerty i zabawa

Na deptaku na festiwalowych gości czekają również wystawcy folkojarmarku. Można tu zaopatrzyć się w ręcznej roboty biżuterię, witraże, tradycyjne, drewniane zabawki, korale i rzeźby, poduszki, torebki czy obrazy.

Po uciechach cielesnych – czas na coś dla ducha. Codziennie (od poniedziałku do czwartku) o 19.00 zapraszamy do Lubuskiego Teatru. Tu rywalizować będą ze sobą dwa zespoły. Na poniedziałkowy wieczór do tanecznego pojedynku przygotował się zespół Tarina z Rumunii i ZPiT Ziemia Cieszyńska z Polski.

Zespoły można poznać bliżej. Świetną okazją ku temu są wieczory integracyjne w Winiarni Bachus, gdzie w poniedziałek, wtorek i środę od 21.00 będzie miało miejsce FolkoGranie. Tego nie można przegapić.

Będziemy na bieżąco informować Was o najgorętszych wydarzeniach festiwalu. Zapraszamy do naszej fotogalerii:

(fot. Bartosz Mirosławski)