Wróć do listy artykułów   

FOLK PRZYSTAŃ – gościnnie w Kostrzynie nad Odrą

Redaktor lubuskieKULTURA.pl 0

W niedzielę 24 czerwca o godz. 17.00 w naszym Amfiteatrze zaprezentują się Państwu dwa zespoły uczestniczące w gorzowskim 25. Międzynarodowym Festiwalu Tańca FOLK PRZYSTAŃ. Zespół Tańca Ludowego LABSKY  z Dżakarty (Indonezja) oraz Teatr tańca „Visiting a Fairy Tale” z Kirowograd (Ukraina).

Wstęp wolny, serdecznie zapraszamy na barwne i dla nas na pewno egzotyczne widowisko.

Po kolorowym, tanecznym show w amfiteatrze emocje sportowe, czyli Strefa Kibica i mecz Polska – Kolumbia.

 

Zespół Tańca Ludowego LABSKY (SMP LABSCHOOL KEBAYORAN Jakarta Selatan) z Dżakarty funkcjonuje od 1968 roku pod Fundacją Uniwersytetu Dżakarty. SMP LABSCHOOL JAKARTA Jakarta Selatan to szkoła, która kształci przyszłych liderów, zwracając uwagę na rozwagę, uczciwość, ducha walki, spójną osobowość, szlachetny charakter, niezależność i wysokie umiejętności intelektualne. Władze szkoły stawiają szczególny nacisk na edukację w dziedzinie sztuki tradycyjnej i kultury poprzez prowadzenie nadprogramowych zajęć dla studentów, dzięki czemu możliwy jest rozwój sztuki i kultury Indonezji.

Działalności szkoły i zespołu przyświeca misja przekazywania pasji i rozwijania talentów uczniów, którzy kochają muzykę tradycyjną oraz taniec. Działalność ta ma na celu podtrzymanie i rozwój kultury Indonezji, szczególnie tańca tradycyjnego, który mogą poznawać i podziwiać ludzie na całym świecie.

Zespół występuje na różnorodnych wydarzeniach oficjalnych i nieoficjalnych, ciesząc widownię Dżakarty. Grupa wzięła udział w międzynarodowych festiwalach w Korei Południowej, Turcji (Bodrum), Grecji (Kamena Vurla, Nei Pori), Polsce (Gorzów Wlkp., Świdnica) i Hiszpanii (Villablanca).

Na XXV Międzynarodowy Festiwal Tańca „Folk Przystań” ze stolicy Indonezji przyjedzie grupa 30 osób – tancerzy i muzyków.

Teatr tańca „Visiting a Fairy Tale” powstał w 1982 roku w mieście Kirowograd (Ukraina). Na czele zespołu stali pracownicy kultury Irina i Nikołaj Rusul. Zespół funkcjonuje w Szkole Edukacji Estetycznej, mieści się w budynku z gimnazjum i posiada trzy sale taneczne.

W 1998 roku zespół „Visiting a Fairy Tale” otrzymał tytuł „People’s Art Collective”. W 1992, 1995, 1997, 2002, został organizatorem Międzynarodowego Festiwalu Folkloru „Dzieci Świata – Posłańcy Świata” (Kirowograd), w którym wzięły udział dzieci z Turcji, Macedonii, Serbii, Bułgarii, Polski, Mołdawii, Rosji, Łotwy, Ukrainy i inne kraje. W 2007 r. prowadzący zespół Irina i Nikołaj Rusul napisali książkę „Za kulisami teatru tańca „Visiting a Fairy Tale”.

Teatr Tańca zdobył dziesięciokrotnie Grand Prix na międzynarodowych festiwalach, wystąpił w: Bułgarii (festiwal folklorystyczny „Varna 2008”), we Włoszech (Pezaro 2009), Czechach (Międzynarodowy Konkurs „Święto Wiosny” w Pradze 2010), Jałcie (Międzynarodowy Konkurs-Festiwal „Star Simeiz” 2012), w Macedonii (IX Międzynarodowy Festiwal w Ohrid 2013 oraz w Skopje), w Grecji (Hanioti 2014), w Kirowogradzie – dziś Kropywnycki (VIII Międzynarodowy Dzieciędym Konkursie-Festivalu 2016), we Lwowie („Różne kamienie szlachetne” 2017), w Dnieprze („Berezen wakacje” 2017) i w Bukovel („Bukovelska ZirkaFest” 2017).

Zespół został wyróżniony Certyfikatem Honorowym Ministerstwa Kultury Ukrainy i Certyfikatem Honorowym Rady Najwyższej Ukrainy. Informacje na temat „Visiting a Fairy Tale” znajdują się w Czerwonej Księdze Ukrainy „Pełna encyklopedia Ukrainy”.

Na XXV Międzynarodowy Festiwal Tańca „Folk Przystań” z Ukrainy przyjedzie grupa 40 osób.