Wróć do listy artykułów   

Folklor Lachów Sądeckich – Zimowe warsztaty LZPiT

m.madry@rcak.pl 18 stycznia 2019 0

21 stycznia grupa młodzieżowa Lubuskiego Zespołu Pieśni i Tańca wyjeżdża na Sądecczyznę gdzie będzie poznawać folklor Lachów Sądeckich.

W etnografii mianem Lachów Sądeckich określa się mieszkańców wsi w okolicach Nowego Sącza. Podczas pobytu w Gołkowicach Górnych młodzież będzie poznawać przede wszystkim miejscową tradycyjną muzykę, taniec, śpiew i zwyczaje, ale nie zabraknie także czasu, by nacieszyć oczy przepięknym krajobrazem Beskidu Sądeckiego.
Warsztaty potrwają od 21 do 27 stycznia i w tym czasie na pewno nie będzie można narzekać na nudę! W programie warsztatów przewidziane są m.in. piesze wędrówki po górach, wizyta w Muzeum Lachów Sądeckich w Podegrodziu, warsztaty zdobienia tradycyjnych zabawek w Małopolskim Centrum Kultury „Sokół”, czy spotkanie z Regionalnym Zespołem Pieśni i Tańca „Piątkowioki”.
Najwięcej uwagi zespół poświęci natomiast pracy nad programem „Jędrzejowe wróżby” prezentującym folklor Lachów Sądeckich. Program został przygotowany w latach dziewięćdziesiątych przez Michalinę Wojtas – choreografa, regionalistkę, która i tym razem towarzyszyć będzie zespołowi w odtwarzaniu tego widowiska.
Ostatnim punktem programu i miejmy nadzieję – wisienką na torcie, będzie udział chłopców z naszego zespołu w Ogólnopolskich Spotkaniach Dziecięcych i Młodzieżowych Grup Kolędniczych „Pastuszkowe Kolędowanie” w Podegrodziu. Miejmy nadzieję, że i tym razem nasze „Herody”pokażą się tam z dobrej strony. Tym razem w roli muzykantów towarzyszyć im będzie młodzieżowa kapela koźlarska Jana Prządki ze Zbąszynia.