Wróć do listy artykułów   

Gala Tradycji na pożegnanie festiwalu

m.madry@rcak.pl 14 lipca 2019 0

Wyjątkowy i intensywny festiwalowy tydzień zakończyła, tradycyjnie już, Gala Tradycji w Amfiteatrze Zielonogórskim. Na scenie zaprezentowały się wszystkie zespoły  – Tarina z Rumunii, Grandinele z Litwy, Vrstek i Vienok ze Słowacji, Perlynka z Ukrainy, Sarbaz Rukhy z Kazachstanu, Era z Serbii oraz ZPiT z Ziemii Cieszyńskiej i LZPiT im. Ludwika Figasa z Polski. Swoją kwiecistą góralszczyzną ceremonię okrasił Stanisław Jaskułka, aktor znany m. in. z serialu „Szpilki na Giewoncie” wystąpił w amfiteatrze w roli konferansjera.

 

Rada Artystyczna (Jerzy Dynia, Ewa Kocój i Anatol Kocyłowski) podkreśliła profesjonalizm organizacji prób zespołów oraz koncertów, reżysera koncertów Wiktora Sędzińskiego i przekazała słowa uznania organizatorowi Festiwalu, jakim jest kierowane przez Dyrektor Izabelę Kumor- Pilarczyk Regionalne Centrum Animacji Kultury w Zielonej Górze.

 

I miejsce za prezentację suity pieśni i tańców słowackich otrzymał zespół Vienok ze Słowacji

I miejsce za prezentację obrazka scenicznego życia rodzinnego „od świtu do zmierzchu” zdobył zespół Perlynka z Ukrainy

II miejsce za obraz sceniczny obyczaju wesela „Oczepiny” otrzymał ZPiT im. Janiny Marcinkowej Ziemia Cieszyńska

II miejsce za wysoki poziom wykonywania tańców związanych z obyczajowością profesji drwali zajął zespół Tarina z Rumunii

III miejsce za wykonywanie impresji muzyczno-tanecznych folkloru swojego  zdobył zespół Grandinele z Litwy

Nagroda specjalna za inscenizację legendy o pewnej miłości otrzymuje zespół Sarbaz Rukhy z Kazachstanu.

Jesteśmy wdzięczni zespołom za zaangażowanie, pasję i trud, jaki włożyły w przygotowania do festiwalu, a publiczności za żywiołowe reakcje i radość, jaką epatowała podczas koncertów.

Dziękujemy za finansowe wsparcie Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego prof. dr hab. Piotrowi Glińskiemu oraz Pani Marszałek Województwa Lubuskiego Elżbiecie Annie Polak z wiarą, że ich działania pozwolą na organizację tej wartościowej imprezy w kolejnych latach.