Wróć do listy artykułów   

Giełda i Forum Kamishibai za nami

m.madry@rcak.pl 0

17 listopada aula I Liceum Ogólnokształcącego w Gorzowie Wielkpolskim zamieniła się w miejsce niezwykłych prezentacji, inspirujących pokazów i wymiany doświadczeń, a to wszystko za sprawą III Lubuskiej Giełdy Dobrych Praktyk i Forum Kamishibai.

Wydarzenie, które było podsumowaniem trzeciego roku projektu Kultura Tędy zgromadziło ponad 60 osób, animatorów kultury, instrukotrów, nauczycieli, edukatorów oraz działaczy społecznych z całego regionu.

W pierwszej części spotkania, w ramach Giełdy zaprezentowane zostały projekty, które zwyciężyły w tegorocznym konkursie grantowym Lubuski PAKIET. Były to projekty z zakresu edukacji kulturowej, realizowane w partnerstwach kulturalno-oświatowych na terenie Międzyrzecza, Templewa, Gorzowa Wlkp., Drzecina i Wschowy. Każdy z tych projektów opowiadał o czym innym i pokazywał odmienną interpretację pracy z dziećmi w kontekście edukacji poprzez kulturę.

Na koniec tej części spotkania zostały przekazane podziękowania partnerom projektu, a są nimi: Wojewódzki Ośrodek Metodyczny w Gorzowie Wlkp., Lubuskie Kuratorium Oświaty, Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli w Zielonej Górze, Centrum Edukacji Artystycznej Filharmonia Gorzowska, Fundacja Salony, Zakład Animacji Kultury i Andragogiki UZ oraz Szkoła Podstawowa nr 17 w Zielonej Górze.

W drugiej części spotkania odbyło się I Forum Kamishibai- edukacja w otwartej skrzynce, podczas którego zaprezentowali się goście także spoza województwa, m.in. z Poznania i Warszawy, którzy opowiedzieli o wielu możliwościach wykorzystania teatru ilustracji Kamishibai. Ucestnicy przekonali się jak można wykorzystać drewniany lub kartonowy teatrzyk do tego, by pracować z niepełnosprawnymi, seniorami i grupami o specjalnych potrzebach oraz jak można promować czytelnictwo, integrować społeczność lokalną i jak można włączać działania skupione wokół edukacji regionalnej w działania z dziećmi.
Bardzo ciekawym i integrującym uczestników elementem były mini targi książki Kamishibai oraz stoliki, na których poukładane zostały efekty zaprezentowanych projektów. Można było obejrzeć książki, ulotki, teatrzyki, ale także wystawę prac plastycznych dzieci, galerię zdjęć, wystawę starych przedmiotów, dotknąć alpaczej wełny, spróbować tkania na krosnach, obejrzeć uszyte poduszki i maskotki, a także spróbować odgadnąć co kryje się w pudle do badania zmysłów.
Ostatnią, bardzo angażującą częścią imprezy były warsztaty, które poprowadziły Ula Ziober i Maja Wilczewska- ambasadorki Kamishibai w kraju. Podopieczni pierwszej prowadzącej rozmawiali o wojnie, uchodźstwie i zesłaniu, ale też o integracji, tolerancji i odrzuceniu. Oczywiście wszystko w kontekście pracy z teatrem ilustracji. Grupa Mai Wilczewskiej wzięła na warsztat emocje, zwłaszcza te ze świata młodszych dzieci i pracowała nad ich twórczą interpretacją.

Wydarzenie spotkało się z bardzo dużym zainteresowaniem i jeszcze większym entuzjazmem, o czym świadczą bezpośrednie wypowiedzi uczestników oraz oceny zawarte w ankietach ewaluacyjnych. Jest nam niezmiernie miło, że lubuscy animatorzy i edukatorzy stanowią silną i zaangażowaną grupę, która ciągle chce rozwijać swoje umiejętności i pasje.

RCAK składa serdeczne podziękowania na ręce Wojewódzkiego Ośrodka Metodycznego w Gorzowie Wlkp.- współorganizatora tegorocznej Giełdy i Forum, za owocną współpracę.

Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji z wydarzenia, specjalnie dla Was, przygotowaliśmy obszerniejszą galerię zdjęć tak, aby oddać wspaniałą atmosferę tego wydarzenia.

Regionalne Centrum Animacji Kultury dziękuje wszystkim uczestnikom za obecność oraz za wyrazy uznania dla pracy przy projekcie Kultura Tędy.