Wróć do listy artykułów   

Historia kostrzyńskiej twierdzy odkryta…

Redaktor lubuskieKULTURA.pl 0

Historia kostrzyńskiej twierdzy odkryta… Odkrywcami okazały się dzieci uczestniczące w projekcie Bajki lubuskie.

Warsztaty historyczne można poprowadzić także w działaniu. Przekonały się o tym dzieci uczestniczące w projekcie Bajki lubuskie.

Muzeum Twierdzy w Kostrzynie n. Odrą to doskonałe miejsce, aby dzieci mogły poznawać historię swojego miasta, która, jak się okazało, jest tak bogata, że nie sposób tego omówić w jeden dzień. Oprócz tego, że miasto ma za sobą bardzo dużo wydarzeń to jeszcze są one ciekawe. Nasi mali uczestnicy mogli się o tym przekonać, bo zostali oprowadzeni po starym mieście, które znajduje się na terenie muzeum. Przewodnikiem był Jerzy Dreger, pracownik muzeum, który powitał dzieci w wojskowym stroju z dawnych lat, co wzbudziło ich ogromny entuzjazm. Dzieci poznały dawne dzieje Kostrzyna, miejsca i budowle (poczta, zamek, kościół, koszary, targ rybny, sklepy, cech browarników), które pięknie ozdabiały miasto, a także dowiedziały się, że kiedyś po Kostrzynie jeździły tramwaje. Dzieci dowiedziały się też o kilku ważnych postaciach oraz zdarzeniach, które swego czasu były ważne dla miasta. Następnie przeszły się wokół murów
obronnych i doszły do bastionu, w którym dziś znajduje się ekspozycja muzealna. Wycieczka zakończyła się wizytą w siedzibie głównej muzeum, gdzie na ekspozycji można zobaczyć przedmioty użytku codziennego sprzed 150 lat, m.in. zegarki, zastawę stołową, zabawki, fotografie i albumy oraz guziki itp. Następne zweryfikuje wiedzę zdobytą podczas wycieczki, ponieważ nasi młodzi uczestnicy będą mieli za zadanie stworzyć swoją opowieść o Kostrzynie.