Wróć do listy artykułów   

Inauguracja projektu Kultura Tędy za nami

Redaktor lubuskieKULTURA.pl 0

14 kwietnia w Filharmonii Gorzowskiej odbyło się spotkanie inicjujące projekt Kultura Tędy, w którym uczestniczyło 80 osób na co dzień pracujących w sektorze kultury i oświaty.

14 kwietnia w Filharmonii Gorzowskiej odbyło się spotkanie inicjujące projekt Kultura Tędy, w którym uczestniczyło 80 osób na co dzień pracujących w sektorze kultury i oświaty. Regionalne Centrum Animacji Kultury, które jest lokalnym operatorem programu było głównym organizatorem spotkania w Gorzowie Wlkp.

Spotkanie otworzyła Pracownia Teatru Tańca pod kierownictwem Marka Zadłużnego, która zaprezentowała energetyczną etiudę taneczną. Jako pierwszy przemawiał dyrektor RCAK Tomasz Siemiński, który przedstawił ideę projektu Kultura Tędy, czas trwania projektu oraz poszczególne działania realizowane w pierwszym roku. Następnie prof. Marek Krajewski opowiedział o programie Bardzo Młoda Kultura i omówił pojęcie edukacji kulturowej, którym operuje Narodowe Centrum Kultury w kontekście programu. Dobre praktyki z zakresu realizacji edukacji kulturowej zaprezentowały dwie osoby. Pierwszą z nich był Bogusław Dziekański, który prowadzi „Małą Akademię Jazzu” w Gorzowie Wlkp. Dr Andrzej Białkowski, który prowadzi badania nad akademią również opowiedział o niej w szerszym kontekście. Natomiast prezes Fundacji Salony Marta Gendera opisała projekty, które fundacja realizuje na terenie Zielonej Góry, m.in. „Fokus na Fabryczną” i „Żywe kolekcje”. Gościliśmy także mecenas Joannę Lassotę, która przybliżyła prawne aspekty projektu Kultura Tędy.
Jesteśmy pod wrażeniem ilości pozytywnych słów, które padły na temat dobrych praktyk z zakresu edukacji kulturowej realizowanych w naszym regionie. Mamy nadzieję, że uda się zbudować bazę tych praktyk i co najważniejsze sieć współpracy pomiędzy sektorem kultury i oświaty.

Następne spotkanie inaugurujące projekt odbędzie się w Zielonej Górze 28 kwietnia w Centrum Przyrodniczym. Wystarczy się zarejestrować https://docs.google.com/forms/d/13sFt6bzXJr9BbeKdeBbDcIpqnoSXWIzF-iBII1K3W0g/viewform?c=0&w=1