Wróć do listy artykułów   

Jacek Kleyff w Orkiestrze Na Zdrowie

Redaktor lubuskieKULTURA.pl 0

Fotomigawka  Zielonogórski Ośrodek Kultury zaprasza na koncert Jacka Kleyffa w Orkiestrze Na Zdrowie (16 stycznia, godz. 19.00, Hydrozagadka).
Jacek Kleyff polski bard, poeta, kompozytor, aktor i malarz. W 1967 roku był jednym z trzech twórców słynnego “Salonu Niezależnych”, adresowanego głównie do pokolenia marca 1968. Wraz z Michałem Tarkowskim i Januszem Weissem(najpierw Michałem Walisiakiem) stworzyli zjawisko wykraczające poza rozrywkową formułę kabaretu (określane nawet mianem “antykabaretu”), stanowiące jeden z nielicznych kontrastów na tle ówczesnej propagandy sukcesu. W pierwszej połowie lat 70. ich piosenki (m.in.: „Żródlo” “Dobre wychowanie”, “Balon”, “Jajco holenderskie blues”, “Sejm 1976”), niezauważane przez oficjalne media, były przegrywane metodami domowymi i śpiewane w kręgach znajomych. Niektóre zawarte w nich zwrotki przeszły do języka potocznego i funkcjonują w nim do dziś. W latach 1970-76 wraz z “Salonem Niezależnych” zdobył trzykrotnie Złoty Trójząb Neptuna na kolejnych “Famach”. W 1972 r. wygrał IX Festiwal Piosenki i Piosenkarzy Studenckich w Krakowie i zdobył Złotą Szpilkę na Krajowym Festiwalu Polskiej Piosenki w Opolu. Od 1976 r. Jacek Kleyff poważnie zajął się malarstwem. W 1979 roku uzyskał dyplom magistra inżyniera architektury na Politechnice Warszawskiej.W latach 1981-85 mieszkał na wsi pod Lublinem, gdzie powstał zalążek Orkiestry Na Zdrowie (ONZ). Większość tekstów i kompozycji tego zespołu jest jego autorstwa. W 1995 roku Orkiestra Na Zdrowie zdobyła „Złoty Bączek”, główną nagrodę publiczności, na festiwalu Przystanek Woodstock w Czymanowie nad Jeziorem Żarnowieckim. Najbardziej znane piosenki w wykonaniu Jacka Kleyffa to: Telewizja, Huśtawki oraz Nie męcz mnie, wykonywane później przez Kubę Sienkiewicza i Elektryczne Gitary.
Podczas koncertu, który odbędzie się 16 stycznia w Zielonogórski Ośrodku Kultury, usłyszymy utwory z najnowszej płyty Jacka Kleyffa i Orkiestry Na Zdrowie “Nowa płyta”.
Bilety w cenie: 20 zł, do nabycia w: Bileteria Muz-Art, Agencja Turystyczna Skowronek, Sklep muzyczny Bumtarara, ZOK.