Wróć do listy artykułów   

Jampolski – Iluzjon

Redaktor lubuskieKULTURA.pl 0

8 kwietnia o godz. 19.15 w galerii ,,dacco” Kostrzyńskiego Centrum Kultury odbędzie się wernisaż wystawy malarstwa Leszka Jampolskiego zatytułowanej ,,ILUZJON”

 

 

 

Projekt wystawy ILUZION zakłada przygotowanie ekspozycji prac malarskich Wszystkie obrazy są inspirowane filmami powstającymi na przestrzeni lat od pięćdziesiątych poprzez lata sześćdziesiąte aż po współczesność. Układ i dobór filmów będących kanwą dzieł plastycznych nie mają tu jakiejś chronologii a są jedynie pretekstem do swobodnego wyboru sceny, epizodu , podlegającego dalszemu artystycznemu przetworzeniu na język sztuk plastycznych. W powstałych obrazach odnoszę się do postaci, klimatów, epizodów wielkich twórców polskiego kina: Andrzeja Wajdy, Wojciech Jerzego Hassa, Tadeusza Konwickiego, Romana Polańskiego, Marka Piwowskiego. To oni tworzyli zapis czasu i historii która po latach weryfikowana przez czas staje się tematem zupełnie nowych kontekstów i rozważań przełożona na język plastyki. Malarstwo nie jest zwykłym odtworzeniem jednej z 10 000 klatek filmu lecz reinterpretacją zapisu filmowego. To swoista gra pomiędzy historią tamtego czasu, fikcją filmową i nowym spojrzeniem odwzorowanym w języku sztuki filtrowanym przez doznania fascynacje i decyzję wyboru autora ekspozycji.

 

 

 

Leszek Jampolski – Urodzony 1955 w Warszawie. Absolwent warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych i Szkoły Głównej Handlowej

Twórca i szef uniwersyteckiej galerii sztuki współczesnej „Brama” w latach 1983- 1993
Realizacja ponad 150 wystaw sztuki współczesnej, imprez interdyscyplinarnych, koncertów w Polsce i za granicą.
Realizacja wystaw młodej polskiej sztuki. Współpraca z galeriami z RFN, Szwecja, Finlandia, Dania, Japonia, Korea Płd, Francja, Rosja, Belgia, USA.
Projektowanie i realizacja dużych pokazów sztuki współczesnej między innymi, wspólnie z J.M .Daszkiewiczem : ARSENAŁ88 interdyscyplinarna wystawa, młodej sztuki polskiej- 389 artystów prezentujących ponad 2000 dzieł., ponad 100 000 zwiedzających Warszawa – Hala Gwardii lipiec- sierpień 1988r.