Wróć do listy artykułów   

Jaromir Nohavica z recitalem w Zielonej Górze

Redaktor lubuskieKULTURA.pl 0

Fotomigawka z recitalu Zielonogórski Ośrodek Kultury serdecznie zaprasza na recital Jaromira Nohavicy, który odbędzie się w Lubuskim Teatrze 15 marca o godz. 19.00. Tłumaczenia utworów artysty śpiewane są w wielu miejscach świata przez wielu znanych piosenkarzy. W ubiegłym roku podczas Zjazdu Bardów (cykl Lata Muz Wszelakich) zielonogórzanie mieli okazję posłuchać w amfiteatrze pieśni Jaromira Nohavicy w wykonaniu polskich artystów. W marcu swój recital w naszym mieście da sam twórca.
Jaromír Nohavica – piosenkarz, autor tekstów, autor muzyki teatralnej, tłumacz, urodzony w Ostrawie. Siła wyrazu Nohavicy tkwi w dokładnym i zdyscyplinowanym podporządkowaniu się słowu. Swoją wypowiedź podkreśla on przez wzorową deklamację, wybrany typ, określoną budowę melodii z licznymi powtórzeniami (na wzór ballad ludowych) i odpowiednie zmiany planu muzycznego – od ludowości do szansonu. W 2002 r. zagrał główną rolę w paradokumencie Petra Zelenki „Rok diabła” (film nagrodzony został kilkoma Czeskimi Lwami, w tym nagrodą za muzykę J. Nohavicy i grupy Čechomor). „Rok diabła można by chyba uznać najbardziej za przemyślną filmową wariację piosenek Nohavicy – pod tym względem piosenkarz pozostaje centralną postacią filmu: rozbrajający humor łatwo przeplata się tu z uwagami nieomal filozoficznymi.” Nohavica jest człowiekiem wyjątkowo utalentowanym. Jego cechami charakterystycznymi są inteligencja, oczytanie, wrażliwość i pracowitość. Koncerty stają się dla słuchaczy jedynym w swoim rodzaju przeżyciem, Nohavica należy bowiem do piosenkarzy, wokół których wytwarza się jakieś urzekające misterium. Brawurowo porusza się między folkiem a folklorem, jest prawdziwym bardem swojego regionu. Odróżnia się znacznie od generacji folkowej lat 60., pod względem stylu zwraca się bowiem raczej na wschód: wykorzystuje pierwiastki słowiańskiej melodyki, tematy piosenek czerpie często ze środowiska słowiańskiego, inspiruje się też rosyjską literaturą romantyczną. Jest to typ piosenkarza ściśle związanego z poezją i literaturą.
Jest niewątpliwie najbardziej lubianym i najczęściej słuchanym czeskim piosenkarzem, ogromną osobowością czeskiej piosenki, wszechstronnie utalentowanym artystą, stanowiącym oryginalną osobowość na naszej scenie piosenkarskiej. Oderwał się od roli „folkowego męczennika” lat 80. Jego popularność nie spadła nawet po r. 1989, wręcz przeciwnie: jako oryginalny artysta, idący swoją własną drogą, potrafił poradzić sobie z radykalną polistopadową zmianą pozycji muzyki folkowej w czeskim społeczeństwie.

Zobacz spot TV >>