Wróć do listy artykułów   

Jarosław Suchan – Muzeum jako awangardowy instrument – wykład

bwa 4 kwietnia 2018 0

Galeria BWA w Zielonej Górze zaprasza 5 kwietnia godz. 19.00 na wykład Jarosława Suchana pt. Muzeum jako awangardowy instrument

Historia Muzeum Sztuki w Łodzi, jednego z najstarszych na świecie muzeów sztuki nowoczesnej, ściśle splata się z historią modernistycznej awangardy. To z inicjatywy awangardowych artystów stało się ono siedzibą kolekcji sztuki nowoczesnej i to dzięki hojności i solidarności awangardowej międzynarodówki artystycznej kolekcja ta mogła w ogóle powstać. Jej umieszczenie w Muzeum Sztuki zdefiniowało jego charakter i przesądziło o jego przyszłości. Odtąd miało się ono stać nie tylko miejscem przechowywania dzieł awangardowej sztuki ale nade wszystko – zgodnie z zamysłem inicjatorów – narzędziem realizacji awangardowej misji. Niniejsza prezentacja przybliży zarówno historię Muzeum, sposoby pracy z jego awangardową spuścizną, jak i strategie, za pomocą których stara się ono swoją awangardową misję aktualizować.


Jarosław Suchan (ur. w 1966 r. w Krakowie) – historyk sztuki, krytyk i kurator. Od 2006 r. dyrektor Muzeum Sztuki w Łodzi. Twórca lub współtwórca wielu wystaw sztuki współczesnej i nowoczesnej (ostatnio „Kobro y Strzemiński. Prototipos vanguardistas” w Museo Reina Sofia w Madrycie, 2017), autor licznych tekstów poświęconych awangardzie, modernizmowi, współczesnym praktykom artystycznym i krytyce instytucjonalnej publikowanych w kraju i za granicą, redaktor książek na temat twórczości Władysława Strzemińskiego, Tadeusza Kantora i polsko-żydowskiej awangardy.

 

Galeria BWA
Al. Niepodległości 19
65-048 Zielona Góra
tel. +48.683253726 
bwa@bwazg.pl
fb.com/bwazielonagora
www.bwazg.pl