Wróć do listy artykułów   

Kolejny festiwalowy dzień za nami!

Redaktor lubuskieKULTURA.pl 0

Dzieje się! Zobacz fotorelację!

26 lipca 2017, Środa…

Dzień rozpoczęliśmy z wiarą o dobrą pogodę, choć pełni obaw patrzyliśmy w niebo. Na szczęście zza chmur leniwie wyglądało słońce, więc nasza Strefa Relaksu i Folkojarmark zostały otwarte.

Przybyłe dzieci z chęcią tańczyły na deptaku z Lubuskim Zespołem Pieśni i Tańca oraz zespołem z Turcji. Uczyliśmy się dawnych polskich gier oraz kroków do m.in tańca tureckiego o nazwie horon. W międzyczasie posmakowaliśmy deseru z ryżem przygotowanego przez LZPiT oraz poczęstunku tureckiego.

Na Strefie Relaksu wysłuchaliśmy bajki indiańskiej, szyliśmy oraz majsterkowaliśmy w drewnie – powstały piękne budyneczki. Dla osób chcących nauczyć się tańczyć, przygotowaliśmy rodzinne warsztaty taneczne kolumbijskiego tańca ludowego, cumbii.

Wieczorem scena koło Winiarni Bachus należała do ZOZULI i GUDY. Zozula, czyli młody zespół powstały z inicjatywy wokalistki Olgi Olejnik, uraczył nas pięknymi, ukraińskimi pieśniami połączonymi z muzyką elektroniczną. Wokalistki zespołu Guda przedstawiły nam pieśni opowiadające o cyklu rocznym natury i na obrzędy w 4 porach roku.

O godzinie 19.00 Lubuski Teatr pękał w szwach. Na scenie jako pierwsi zaprezentowali się gospodarze festiwalu – Lubuski Zespól Pieśni i Tańca. Rozpoczynała grupa dziecięca, pokazując ludowe gry i zabawy. Wysłuchaliśmy też przepięknych pieśni w wykonaniu grupy śpiewaczej oraz obejrzeliśmy widowisko związane z Zielonymi Świątkami.

Po krótkiej przerwie na scenę wkroczyli tancerze zespołu tureckiego. Zaprezentowali nam tradycyjne tańce m.in regionu Anatolia, Morza Czarnego oraz wprawili w osłupienie synchronizacją podczas horonu.

Na koniec dnia obie kapele spotkały się w Winiarni Bachus, by przygrywać gościom i bawić się razem z nimi.

Obejrzyj Folk Flesz Festival!

Galeria: