Wróć do listy artykułów   

Koncert rosyjskiej piosenkarki Żanny Biczewskiej

Redaktor lubuskieKULTURA.pl 0
Klip wideo  dalej>>  Żanna Biczewska – wielka postać rosyjskiej muzyki znów w Zielonej Górze. Lubuski Teatr zaprasza na koncert pt. „Z całego serca”. Piosenkarka wystąpi 18 października br. o godz. 19.00.
Żanna Biczewska znana jest jako wspaniała interpretatorka rosyjskich ludowych ballad, m.in. słynnej „Bradiagi”, utworów do słów Bułata Okudżawy, np. „Modlitwy Francoisa Villona” i pieśni białogwardzistów „Liuba bratcy liuba”. Charakterystyczny głos i maniera pieśniarki rozpoznawalne są po pierwszych frazach nastrojowej muzyki.
Artystka (rocznik 1944) ukończyła szkołę muzyczną w specjalności gitara oraz Państwową Szkołę Sztuki Cyrkowej i Estradowej. W 1977 roku rozpoczęła profesjonalną karierę sceniczną. Pieśniami i romansami rosyjskimi zainteresowała się po spotkaniu z Bułatem Okudżawą. W 1975 roku wydała swoją pierwszą płytę. Jak na tamte czasy przystało, otrzymała wiele nagród i wyróżnień państwowych. Koncertowała niemal w całej Europie.
Obecnie rzadko występuje publicznie, prowadzi audycję w prawosławnym radiu „Radioneż”. Jej ostatnie albumy związane są z tematyką prawosławną. Wyznaje rosyjską ideologię nacjonalistyczną,; uważa, że całe zło pochodzi z Zachodu, który obecnie przenika do Rosji.
Polecamy!
 Klip wideo  >>
Posłuchaj fragmentu utworu w wykonaniu Żanny Biczewskiej >>
Prosimy o chwilę cierpliwości do momentu pełnego wczytania strumienia video (w przypadku „cięcia” utworu, odczekać ok. 1 minuty i wystartować klip cofając suwak do początku)