Wróć do listy artykułów   

Koncert walentynkowy – Orkiestra Dęta Zastal

Redaktor lubuskieKULTURA.pl 0
Koncert walentynkowy „Miłość w muzyce” to kolejna inicjatywa zielonogórskiego amatorskiego ruchu muzycznego. W programie usłyszymy m.in. fragmenty z „Upiora w operze” oraz „Evity” A. L. Webera, „West Side Story” L. Bernsteina, „My fair lady” duetu Loerner – Loewe, operetki „Wesoła Wdówka”, filmu „Love Story” i wiele innych tematów miłosnych. Dyrygują: Remigiusz Rabiega i Jarosław Wnorowski.
Historia orkiestry od początku jej istnienia jest związana z Zaodrzańskim Zakładem Budowy Mostów i Wagonów „Wagmo”, który zaangażował 23 lutego 1947 roku Michała Kobaka i zlecił mu stworzenie orkiestry. Orkiestry jest też ściśle związana z wydarzeniami powojennej Polski, a przede wszystkim Zielonej Góry. Już 22 lipca 1947 roku ulicami Zielonej Góry po raz pierwszy przemaszerowała orkiestra „Wagmo” składająca się wtedy z 18 członków. W 1949 roku orkiestra dała 106 koncertów w mieście i na wsiach powiatu. Weterani zespołu wspominają, że przez cały rok nie mieli ani jednej wolnej niedzieli. Od początków istnienia orkiestra dęta „Zastal” uświetnia swoją grą Ingresy Biskupie, procesje Bożego Ciała, nabożeństwa, odpusty i festyny parafialne. Bierze udział w licznych konkursach i przeglądach. Wysokie poczucie społecznego obowiązku charakteryzuje członków orkiestry do dzisiaj. W maju 2002 roku orkiestra zajęła 2 miejsce podczas Lubuskiego Festiwalu Orkiestr Dętych w Sulęcinie.
Orkiestra Dęta Zastal w ubiegłym roku obchodziła jubileusz 70-lecia.

 

 

 

 

 

 

Koncert walentynkowy
w wykonaniu Orkiestry Dętej Zastal
10 lutego, godz. 18.00
Hydro(za)gadka, Zielonogórski Ośrodek Kultury
Bilety w cenie: 20 zł do nabycia w systemie sprzedaży abilet.pl i na godzinę przed koncertem (tylko w przypadku jeżeli wcześniej nie zostaną wyprzedane).