Kreatywny Design

Czy w szkole mogą być przedmioty, które sprawiają, że przestrzeń ta ożywia się i staje bardziej przytulna dla dzieci? Czy te przedmioty mogą zaprojektować same dzieci? Czy jest możliwe, aby miały wpływ na to, co ma być przedmiotem ich projektów? Otóż tak! Projekt Kreatywny Design służy właśnie temu.
W dniu 22.06 odbyły się dwa pierwsze warsztaty z dziećmi z klas I – III w ramach projektu „Kreatywny Design” w Szkole Podstawowej w Templewie. Pierwsze warsztaty animatorka Dorota Marek – Kurpanik zaczęła od rozmowy z uczestnikami o wzorach, kolorach i designie, podczas spożywania sałatki owocowej. Następnie grupa przeszła do przygotowanych wcześniej arkuszy i wykonała na nich rysunki ołówkiem, które przechodziły do każdego dziecka. Gdy wróciły do pierwszych autorów zaczęło się malowanie farbami akrylowymi. Ostatecznie uczestnicy zajęć malowali na dużym arkuszu płótna pędzlami, gąbkami do tapowania i swoimi dłońmi. Zajęcia odbywały się w sali gimnastycznej, ale później, gdy pogoda się poprawiła, dzieci wyszły ze swoimi pracami na dwór i suszyły je na słońcu.
Drugie warsztaty odbyły się na powietrzu. Animatorka rozmawiała z uczestnikami siedząc na trawie, gdzie z boku były przygotowane sztalugi z arkuszami płótna do malowania. Dzieci wraz z rodzicami malowały swoje obrazy, używając tylko barw podstawowych, ale również mieszały kolory, aby otrzymać potrzebną barwę. Gdy skończyły malować, zostawiły prace do wyschnięcia, a same zasiadły do kolorowego i pełnego witamin poczęstunku – sałatki owocowej.
3 lipca uczniowie Szkoły Podstawowej w Templewie pojawili się na warsztatach i to nie sami, ale z rodzicami. Pogoda tego dnia była piękna i zajęcia odbyły się na placu przed szkołą. Uczestnicy rozpoczęli od wspólnego przygotowania miejsca do pracy: rozłożenia folii ochronnej i przyklejenia dużego arkusza płótna do malowania. Następnie udali się z animatorką Dorotą Marek – Kurpanik na słodki poczęstunek, przy którym rozmawiali o wzorach, kolorach i końcowym efekcie projektu. Później zaczęli pracę twórczą od wyznaczenia, za pomocą taśmy, swoich kawałków płótna do malowania. Malowali farbami dowolne kształty wybranymi przez siebie kolorami. Do pracy bardzo chętnie włączyli się ich rodzice.
Powstały świetne wzory, które teraz idą do produkcji tkanin, aby we wrześniu starsi uczniowie mogli uszyć z nich poduszki i inne przedmioty, które będą służyć dzieciom.
Wszystkie działąnia projektowe można oglądać śledząc fanpage’a projektu:
Zapraszamy!