Wróć do listy artykułów   

Kultura Tędy- Obra żyje!

Redaktor lubuskieKULTURA.pl 0

Obra ożyła dzięki dzieciom! Zobacz fotorelację!

Obra, od której nazwę wzięła dzielnica Międzyrzecza – Obrzyce, to urokliwa rzeka. Niestety zapomniana i niedoceniana przez mieszkańców. Projekt „OBRaZYCE” zmienia ten stan i za sprawą dzieci z obrzyckiej podstawówki, przywołuje Obrę z otchłani niepamięci.

Przez 3 dni /12-14 czerwca/ trwały warsztaty i animacje, które miały na celu przygotować dzieci oraz scenerię do punktu kulminacyjnego, czyli powitania królowej Obry. Pierwszy dzień zatytułowany Mapa sekretnych miejsc opisywaliśmy w poprzednim artykule.
Drugiego dnia padło pytanie: „Skoro nazwa Górka Kapuściana powstała od kapusty, Kostnica od kości, a Fontanna od wody, to od czego wzięła się nazwa Obrzyce?” „Od Obry!!!” – jednogłośnie orzekły dzieci. Najprostszych odpowiedzi często szuka się najdłużej. Przed przystąpieniem do projektu Iza Spławska przeprowadziła ankietę wśród uczniów Szkoły Podstawowej nr 4, większość dzieci kojarzyło Obrzyce ze Szpitalem Psychiatrycznym oraz II wojną światową. Animatorka chciała, aby od dzisiaj dzieci dostrzegały nie tylko architekturę, lecz piękną zieleń tego miejsca, a najważniejsze – dostojną i majestatyczną Rzekę Obrę…
Najważniejsze jest to, że dzieci same przygotowały się na przybycie królowej Obry! Wykonały dla niej herb Obrzyc, suknię, koronę, tron oraz ułożyły okrzyk, legendę, piosenkę, taniec i zrobiły grzechotki, a to wszystko po to, aby całe Obrzyce zwróciły uwagę na kolorowy korowód, który przemaszerował dnia następnego.

Trzeciego dnia Obra przypłynęła na łodzi w towarzystwie Pakli i Witezia, legendarnych postaci Międzyrzecza. Została przywołana przez dzieci z szeptów niepamięci. Otrzymała przepiękny herb o Obrzycach, legendę, tron, suknię i koronę, a także okrzyk na jej cześć. Największą atrakcją było pomalowanie 50 m płótna – rzeki, który postanowiliśmy zanieść w korowodzie do Obrzyc. Korowód prowadziły dzieci pokazując Obrze swoje sekretne miejsca. Obra miała za zadanie wyszukiwać skarbów, które zostały ukryte w sekretnych miejscach. Dzień został zwieńczony królewskim obiadem na powietrzu na boisku szkolnym. Obiad przygotowała Pani dyrektor wraz z pracownikami szkoły. Wielkie podziękowania należą się paniom zaangażowanym w przygotowanie tej uczty, bo na stołach były kwiaty, owoce, pomidorówka, a najważniejsze – lody!
Zapraszamy do obejrzenia filmu, który dokumentuje trzeci dzień działań w Obrzycach:

https://www.youtube.com/watch?v=N4mhjoH6_Rk&feature=youtu.be

Fot. Filip Pielesiak, Szymon Michalak.