Wróć do listy artykułów   

LEKCJA KUJAWSKIEJ TRADYCJI

Redaktor lubuskieKULTURA.pl 0

Obejrzyj fotorelację z wyjazdu Lubuskiego Zespołu Pieśni i Tańca…

W dniach 26-28 maja dorosła grupa Lubuskiego Zespołu Pieśni i Tańca wzięła udział w warsztatach folklorystycznych na Kujawach. Członkowie zespołu poznawali dziedzictwo kulturowe tego regionu
przygotowując się do swojego nowego programu, który mają zamiar zaprezentować podczas tegorocznej edycji festiwalu OBLICZA TRADYCJI.

Najważniejszym punktem programu były konsultacje z wybitną znawczynią folkloru kujawskiego – panią Jadwigą Kurant, która przekazała wiele cennych uwag dotyczących tańca, śpiewu, muzyki i gwary. Kolejnym etapem edukacji była wizyta w Muzeum Etnograficzne we Włocławku, która dostarczyła informacji na temat kujawskiej kultury materialnej. Niezapomnianych doznać muzycznych dostarczyła natomiast wspaniała „Kapela spod Kowala”, która urzekła nas pięknymi kujawiakami i porywającymi obertasami. Ostatnią, bardzo ważną częścią warsztatów były zajęcia wokalne z panią Tetianą Sopiłką, podczas których zespół pracował nad techniką śpiewu białego.

Oprócz członków zespołu w warsztatach wzięli udział także studenci Uniwersytetu Zielonogórskiego, dla których na pewno była to niezapomniana lekcja tradycji.

Projekt zrealizowano dzięki pomocy finansowej Miasta Zielona Góra.