Wróć do listy artykułów   

„Literat i jego… alter ego”

Redaktor lubuskieKULTURA.pl 0

„Literat i jego… alter ego”

Kolejne spotkanie z cyklu Literat i jego… alter ego. Będzie to literackie zderzenie dwóch osobowości: Krystyny Mazur ze Szczecinka i Wojciecha Banacha z Bydgoszczy.

Krystyna Mazur mieszka w Szczecinku. Promuje poezję w lokalnym środowisku. Zatrudniona w Samorządowej Agencji Promocji i Kultury w Szczecinku organizuje m.in. Ogólnopolski Konkurs Poetycki „Malowanie Słowem” im. M. Czychowskiego. Prowadzi klub poetycki „OPAL”. Współpracowała z Danutą Wawiłow przy realizacji na terenie Szczecinka projektu KLAN (Klub Ludzi Artystycznie Niewyżytych). Od 2000 r. pisze wiersze. Debiutowała w pokonkursowym almanachu Poczty Poetyckiej Radia Koszalin (2002). Jest laureatką kilku ogólnopolskich konkursów poetyckich. Wydała: tomik poezji „Księżyc od kota silniejszy” (2008 r.) i „Detoks” (2011 r.). Od 2011 r. należy do Stowarzyszenia Autorów Polskich. Interesuje się numerologią, psychologią, snami, ziołolecznictwem, jogą. Lubi muzykę klasyczną, jazz, blues, poezję śpiewaną.

Natomiast Wojciech Banach jako poeta debiutował 3 wierszami na łamach miejscowego tygodnika społeczno-kulturalnego „Fakty” (1976). W Bydgoszczy i w Gdańsku wydał szereg tomików wierszy. W latach 1975-1981 był członkiem Grupy Faktu Poetyckiego Parkan i Koła Młodych ZLP, od roku 1990 jest członkiem Stowarzyszenia Pisarzy Polskich, a od 2011 r. pełni funkcję prezesa Bydgoskiego Oddziału Stowarzyszenia Pisarzy Polskich. W roku 1977 zdobył III nagrodę w konkursie Socjalistycznego Związku Studentów Polskich Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu i Koła Młodych ZLP. Rok później (1978) został laureatem XIX Ogólnopolskiego Turnieju Poezji Społecznie Zaangażowanej Czerwona Róża. W plebiscycie bydgoskiej redakcji „Gazety Wyborczej” został wybrany Artystą Roku 2002 w dziedzinie literatury, w roku 2005 został laureatem Nagrody Artystycznej Prezydenta Bydgoszczy, a w latach 2009 i 2015 laureatem Złotej Strzały Łuczniczki – nagrody literackiej Prezydenta Miasta za najlepszą bydgoską książkę. W roku 2007 odznaczony został Srebrnym Krzyżem Zasługi. Promocja istotnej części twórczości Banacha odbywa się także w bydgoskim niezależnym centrum kultury – Galerii Autorskiej Jana Kaji i Jacka Solińskiego; jego poezja prezentowana była również zagranicą w polonijnym ośrodku kulturalnym Salon Kultury Polskiej w Edynburgu.

Zderzenie obu tych osobowości zapowiada się fascynująco. Różne poetyki, a jednak podobne widzenie świata poezji. Serdecznie zapraszamy na ten koktajl poetycki.

Prowadzenie: Beata Patrycja Klary

29 stycznia 2019, godz. 18:00, Klub Kultury MCK „Jedynka”, ul. Chrobrego 9.

Wstęp wolny.