Wróć do listy artykułów   

Lubuski, Grandinele i Sarbaz Rukhy w Łagowie

m.madry@rcak.pl 9 lipca 2019 0

W poniedziałek 7 lipca w Łagowie odbył się pierwszy koncert Międzynarodowego Festiwalu Folkloru Oblicza Tradycji Zielona Góra 2019. Łagów jak co roku gości wszystkie zespoły festiwalowe.

Przed koncertem zespoły zwiedzały Łagów, tancerze dzielnie pokonali schody wiodące na wieżę warowną Zamku Joanitów skąd rozpościera się zachwycający widok na dwa piękne jeziora zatopione w zieleni drzew.

Tradycyjny barwny korowód przeszedł ulicami Łagowa do amfiteatru. Koncerty w Łagowie uroczyście otworzyli pani Honorata Musiał z-ca dyrektora Regionalnego Centrum Animacji Kultury w Zielonej Górze oraz pan Czesław Kalbarczyk Wójt Gminy Łagów.

Lubuski Zespół Pieśni i Tańca im. Ludwika Figasa zaprezentował program oparty na grach
i zabawach. Litewskie tańce ludowe przybliżył zespół Zespół Grandinele. Popis gry na narodowych instrumentach w wykonaniu solistów i duetu oraz walki mieczami to znaki rozpoznawcze Sarbaz Rukhy z Kazachstanu.

Różne rejony świata, wielobarwne stroje, piękne tancerki, ciekawe instrumenty, różnorodne tańce i muzyka, wspaniała zabawa i pamiątkowe zdjęcia….. Na zakończenie koncertu tancerze z Kazachstanu zaprosili publiczność i zespoły do wspólnego tańca. Wszyscy świetnie się bawili.

Dzisiaj (8 lipca) w Łagowie wystąpią Zespół Pieśni i Tańca Ziemi Cieszyńskiej im. Janiny Marcinkowej z Polski, zespoły folklorystyczne Era z Serbii oraz Tarina z Rumunii. Zapraszamy od 17.45. Do zobaczenia 🙂