Wróć do listy artykułów   

LUBUSKI ODWIEDZIŁ CHINY

Redaktor lubuskieKULTURA.pl 0

29 listopada Lubuski Zespół Pieśni i Tańca powrócił z chińskiej wyspy Hainan, gdzie wziął udział w Międzynarodowym Karnawale Turystyki Wyspiarskiej.

29 listopada Lubuski Zespół Pieśni i Tańca powrócił z chińskiej wyspy Hainan, gdzie wziął udział w Międzynarodowym Karnawale Turystyki Wyspiarskiej.

Dużej ilości wrażeń przysporzyła już sama 26-godzinna podróż, podczas której zespół podróżował samolotami z Berlina do Dohy (Katar), dalej do Hong Kongu i stamtąd do Haikou – stolicy chińskiej prowincji Hainan.
Prosto z samolotu, o 23.00 czasu miejscowego zespół udał się na próbę koncertu zaplanowanego na ceremonię otwarcia Karnawału. Wszystko musiało być dopięte na ostatni guzik, gdyż koncert miał być transmitowany na żywo przez chińską telewizję. Po długiej próbie, w środku nocy, zespół mógł dopiero udać się do hotelu na odpoczynek.
Nazajutrz, o 9 rano rozpoczęła się ceremonia otwarcia karnawału, w której udział wziął wicemarszałek województwa lubuskiego Tadeusz Jędrzejczak i wiceprzewodniczący sejmiku lubuskiego Mirosław Marcinkiewicz. Na scenie, obok Lubuskiego, zaprezentowały się m.in. zespoły z Malezji i Malty, oraz miejscowy Hainanski Zespół Pieśni i Tańca.
Jeszcze tego samego dnia Lubuski ZPiT wziął udział w koncercie „Nocy Przyjaźni”, który odbył się w imponującym teatrze w Haikou wypełnionym po brzegi przez miejscową publiczność.
Następnego dnia zespół udał się na południe wyspy, do bajecznie położonego miasta Sanya, które wielokrotnie gościło najpiękniejsze kobiety świata podczas wyborów Miss World. Na miejscu „Lubuski” towarzyszył panu marszałkowi Jędrzejczakowi w spotkaniu z prezydentem miasta Sanya. Spotkanie zaaranżowane zostało na otwartym powietrzu w otoczeniu pięknych palm kokosowych porastających Hainan od północnego do południowego wybrzeża. Pobyt w Sanya nie trwał jednak długo, gdyż już następnego poranka zespół udał się w podróż powrotną do Haikou, skąd tego samego dnia odlatywał do Hong Kongu. Przed wylotem zorganizowano jeszcze spotkanie z przedstawicielem Hainanskiego Zespołu Pieśni i Tańca. W ramach wymiany, hainanski zespół został oficjalnie zaproszony na Międzynarodowy Festiwal Folkloru OBLICZA TRADYCJI, który w lipcu odbędzie się w Zielonej Górze i innych miejscach woj. lubuskiego.

Tym akcentem, budzącym nadzieje na dalszy rozwój współpracy pomiędzy oboma regionami, zakończyła się krótka, ale jakże wspaniała chińska przygoda Lubuskiego Zespołu Pieśni i Tańca.

Wyjazd Lubuskiego ZPiT i przedstawicieli lubuskich władz do Chin odbył się w ramach współpracy pomiędzy Województwem Lubuskim i Prowincją Hainan.