Wróć do listy artykułów   

Lubuski wrócił z Czech!

Redaktor lubuskieKULTURA.pl 0

Grupa dziecięco-młodzieżowa Lubuskiego Zespołu Pieśni i Tańca wróciła do Zielonej Góry… fotorelacja!

19 czerwca grupa dziecięco-młodzieżowa Lubuskiego Zespołu Pieśni i Tańca wróciła do Zielonej Góry z czeskiego miasta Frydek-Mistek gdzie przez tydzień przebywała na Międzynarodowym Festiwalu Folkloru. Dla dzieci i młodzieży był to pierwszy zagraniczny festiwal.
Frydek-Mistek to 60-tysięczne miasteczko leżące nad rzeką Ostrawicą u podnóża Beskidu Morawsko-Śląskiego, które w tym roku obchodzi rocznicę 750-lecia swojego istnienia.
Od 23 lat mieszkańcy tego urokliwego miasteczka goszczą na Międzynarodowym Festiwalu Folkloru zespoły z całego świata, a w tym roku zaprosili do udziału również Lubuski Zespół Pieśni i Tańca. Nie był to jednak pierwszy wyjazd do Frydka-Mistka w historii naszego zespołu. W 1996 roku gościła tam ówczesna grupa młodzieżowa. Co ciekawe był w niej Tomasz Skoczylas – obecny tancerz grupy dorosłej. W tym roku Tomek pozostał w Zielonej Górze, a na festiwal pojechały jego dzieci – Julka i Filip przejmując po tacie rolę reprezentantów naszego regionu i kraju.
Podczas pobytu na tegorocznym festiwalu nasz zespół wziął udział w 6 koncertach występując między innymi przed uczniami miejscowej szkoły, seniorami i innymi mieszkańcami Frydka-Mistka i okolic. Ale festiwal to nie tylko koncerty – to także wspólna zabawa i zawiązywanie przyjaźni. Podczas zabaw integracyjnych nasze dzieci i młodzież miały okazję zatańczyć kolumbijską salsę, czy „Susanę” rodem z amerykańskich stepów.
Oprócz naszego zespołu w festiwalu wzięły udział zespoły z Czech, Chile, Kolumbii, Rosji (Dagestan), Słowacji, USA (Utah) i Włoch.
Zespół gospodarzy „Ostravicka” w ramach wymiany zespołów przyjedzie do Zielonej Góry na Międzynarodowy Festiwal Folkloru OBLICZA TRADYCJI, który rozpocznie się już za miesiąc (23-29.07.2017).

Lubuski Zespół Pieśni i Tańca wziął udział w festiwalu dzięki pomocy finansowej Miasta Zielona Góra.