Wróć do listy artykułów   

Międzynarodowy Festiwal Folkloru oficjalnie otwarty!

m.madry@rcak.pl 7 lipca 2019 0

To był dzień pełen emocji. Zielonogórski skansen w Ochli zamienił się w krainę pełną koloru i dźwięku. Czar swojego folklorystycznego dziedzictwa roztoczyły przed nami zespoły z Rumunii, Słowacji, Ukrainy, Litwy, Kazachstanu, Serbii i, oczywiście, z Polski.

Ścieżki skansenu w Ochli oraz ławki przy scenie głównej zapełniły się dziś po brzegi, ale takich atrakcji nie można było przegapić. Najpierw zespoły folklorystyczne zaprezentowały w zagrodach kulinarne specjały swoich regionów, a po poczęstunku raczyły gości tanecznymi popisami. Widownia na chwilę zamarła, gdy grupa z Kazachstanu wzbogaciła swój układ choreograficzny o elementy walki. Dla przeciwwagi zespół z Rumunii tonował nastrój gromkim śmiechem i ludowymi okrzykami.

Święto muzyki i śpiewu

Z zagród zespoły przeniosły się na scenę, by oficjalnie już, przed festiwalowym gremium, zaprezentować swoje umiejętności w konkursach: „Muzycy w Ochli” i „Śpiewacy w Ochli”.

Wśród śpiewaków wyróżnienia honorowe trafiły do Doroty Poliszuk (Górale Czadeccy) i Martyny Brody (ZPiT Ziemi Cieszyńskiej). A oto zwycięzcy:

I miejsce: Maria Saipel (Ukraina)

II miejsce: Fausta Palionyte (Litwa)

III miejsce: Veronika Kovaczikova (Słowacja)

Wśród muzyków honorowym wyróżnieniem jurorzy postanowili nagrodzić ZPiT Ziemi Cieszyńskiej. Na podium stanęli:

I miejsce: „Perlynka” (Ukraina)

II miejsce „Grandinele” (Litwa)

III miejsce „Vienok” (Słowacja)

Folkowy zastrzyk energii

Podczas dzisiejszych popisów tanecznych mieliśmy okazję nie tylko podziwiać profesjonalistów, ale również obserwować jak do folkozabaw włączają się widzowie. Atmosfera w Ochli nie pozostawiła złudzeń – Lubuszanie połknęli bakcyla folkloru.- Bez tradycji nie ma przyszłości – podsumował Łukasz Porycki, wicemarszałek woj. lubuskiego. Liczymy, że gościom i gospodarzom tej pozytywnej energii starczy do końca festiwalu.

Zapraszamy na fotorelację z otwarcia Międzynarodowego Festiwalu Folkloru:
(fot. Bartosz Mirosławski)