Wróć do listy artykułów   

Międzynarodowy Festiwal Folkloru

Roman Jasniewicz 0

Międzynarodowy Festiwal Folkloru „Oblicza Tradycji” odbędzie się w dniach 12-17 września 2021 roku.

Podczas tegorocznego Festiwalu zaprezentowana zostanie różnorodność kulturowa związana z postmigracyjnym charakterem społeczeństwa województwa lubuskiego, a także bogactwo kulturowe 6 Regionów Polski oraz 6 krajów Świata. Dodatkowo Festiwal przybliży kulturę tradycyjną różnych narodów i regionów biorących udział w wydarzeniu. Dzięki takim prezentacjom wzmocniona zostanie tożsamość kulturowa i poczucie wspólnoty odbiorców jak również poszerzona zostanie ich świadomość odnośnie własnych korzeni. Podczas festiwalowych wydarzeń wystąpią nie tylko kraje bliskiego nam pochodzenia, ale także te reprezentujące inne, również egzotyczne grupy ludów, co z kolei przyczyni się do nauki szacunku oraz pogłębienia wiedzy na temat odmienności kulturowej.

 

Inauguracja tegorocznej edycji odbędzie się 12 września w Muzeum Etnograficznym w Ochli. Programy artystyczne zaproszonych w tym roku zespołów zostaną zaprezentowane na deskach Centrum Kreatywnej Kultury, w przestrzeniach miejskich Zielonej Góry, na terenie wybranych miejscowości partnerskich województwa lubuskiego oraz – na zakończenie – podczas koncertu finałowego Gala Tradycji w Zielonej Górze. Na zielonogórskim deptaku stanie Folkostrefa, w ramach której odbywać się będzie Folkojarmark oraz FolkoStrefa, w ramach której zostanie zrealizowanych 5 odrębnych działań o charakterze edukacyjnym, integracyjnym,prezentacyjnym z aktywnym udziałem publiczności i zespołów folklorystycznych zaproszonych na Festiwal. Działanie FolkoSfery ulokowane zostaną na deptaku zielonogórskim. W skład FolkoStrefy wejdą takie wydarzenia jak: FolkoZabawy, FolkoKoncerty, FolkoJarmark, FolkoRelaks i FolkoGranie.

 

Dążymy do organizacji Festiwalu w formie tradycyjnej, na bieżąco śledzimy sytuację epidemiologiczną w kraju. Jeśli jednak zorganizowanie Festiwalu w formie tradycyjnej nie byłoby możliwe, będziemy podejmować decyzję o organizacji przedsięwzięcia w formie hybrydowej. O wszystkich zmianach będziemy informować Państwa za pośrednictwem naszych stron internetowych, na których znajdą Państwo także regulamin, formularze i karty aplikacyjne: www.rcak.pl, www.facesoftradition, oraz na portalu internetowym www.lubuskiekultura.pl, a także na profilu Facebook Regionalnego Centrum Animacji Kultury.