Wróć do listy artykułów   

Moja przygoda z malarstwem. Wernisaż wystawy obrazów Ewy Podkidacz i Zbigniewa Mazurczyka

bibliotekazagan 21 maja 2018 0

16 maja w Miejskiej Bibliotece Publicznej im. Papuszy w Żaganiu, w Galerii Ekslibrisu, odbył się na wernisaż wystawy obrazów Ewy Podkidacz z Wuppertalu i Zbigniewa Mazurczyka z Wrocławia. Wystawa znajduje się w Galerii Ekslibrisów, Wypożyczalni dla Dorosłych oraz Czytelni Ogólnej. Na potrzeby wernisażu całą ekspozycję przeniesiono do Galerii. Pałacowe wnętrza  sprzyjają obcowaniu ze sztuką. Było bardzo plastycznie, muzycznie, uroczyście i nastrojowo.

Dla Ewy Podkidacz i Zbigniewa Mazurczyka jest to pierwsza wystawa i mamy nadzieję, że będzie jak preludium do kolejnych doświadczeń z prezentowaniem swoich prac szerokim kręgom odbiorców.

Ewa Podkidacz
Z urodzenia jest żaganianką, od ponad 25 lat mieszkanka Wuppertalu w Niemczech. Obrazy, w szczególności malowane techniką akwarelową zachwycały ją od zawsze i na ten sposób malowania postawiła.
Swoją przygodę z akwarelą zaczęła dwa lata temu, kiedy to jako kobieta po 50-tce uzmysłowiła sobie te słynne słowa „już nic nie muszę,  ale mogę”. Sięgając po pędzle i farby postanowiła odpowiedzieć sobie na nurtujące ją pytanie: Jak to jest możliwe, aby uchwycić blask światła, cień, odpowiednią barwę, wręcz zapach lub dźwięk i utrwalić pędzlem właśnie tę ulotną chwilę, aby pozostała na dłużej.
Ewa Podkidacz jest samoukiem. Korzysta z dobrodziejstw Internetu i tutaj bardzo pomocne okazały się tutoriale i filmiki na YouTube, gdzie można oglądać akwarelistów przy pracy. Przyznaje, że przed nią jeszcze długa droga, ale inspirujące dzieła mistrzów skłaniają ją do dalszego poznawania techniki i doskonalenia umiejętności. Ma nadzieję, że jej radość z osiągania efektu „świecącego obrazu” przyniesie podobne doznania wszystkim tym, którzy zechcą na niego spojrzeć choć na chwilę.

     

Zbigniew Mazurczyk

Urodził się w 1963 r. w Piotrkowie Trybunalskim. Dzieciństwo i okres dorastania spędził w wiosce Mierzyn, gdzie także ukończył szkołę podstawową, następnie I Liceum Ogólnokształcące im. Bolesława Chrobrego w Piotrkowie Trybunalskim. Potem były studia lekarskie w Wojskowej Akademii Medycznej w Łodzi, a po studiach praca, specjalizacje, doktorat i obowiązki rodzinne odsunęły zainteresowania plastyczne  na daleki plan. Przez ponad 30 lat nic nie powstało.  Pracę zawodową rozpoczynał w Żaganiu i w Żarach. Od roku 1997 pracował w 4 Wojskowym Szpitalu Klinicznym we Wrocławiu. W 2013 r. zaprzestał pracy w szpitalu. Na Dzień Ojca w roku 2014 dzieci podarowały mu farby olejne, pędzle, płótna i sztalugę. I tak się zaczęło.

Jak zawsze połączyliśmy sztuki i zaprosiliśmy utalentowaną wokalistkę Marlenę Sawicką do zaśpiewania kilku piosenek. Występ Marleny spotkał się z uznaniem publiczności i naszym oczywiście. Pięknie dziękujemy i mamy nadzieję, że jeszcze kiedyś dla nas zaśpiewa 🙂
Marlena Sawicka – Laureatka Ogólnopolskiego Konkursu Poezji Śpiewanej w Zaborze, Finalistka Ogólnopolskiego Przeglądu Piosenki Młodzieżowej w Dobiegniewie. Dwukrotna Finalistka  Wojewódzkiego Finału Pro – Arte. Na co dzień uczennica Specjalnego Ośrodka Szkolno – Wychowawczego im. Janusza Korczaka w Żaganiu. Za wysokie osiągnięcia artystyczne w tym roku została uhonorowana zaszczytnym Stypendium Marszałka  Województwa Lubuskiego. Swój talent rozwija pod kierunkiem nauczycielki Anny Szczepaniak.
Więcej o wernisażu i artystach oraz zdjęcia dostępne są na blogu Biblioteki   https://miejskabibliotekapublicznawzaganiu.blogspot.com/2018/05/moja-przygoda-z-malarstwem-wernisaz_18.html
 Wystawę można oglądać do końca czerwca w holu przed Biblioteką, Wypożyczalni dla Dorosłych i Czytelni Ogólnej do końca czerwca 2018 r. w godzinach pracy Biblioteki. Zapraszamy.
Autorem zdjęć jest Jan Mazur