Wróć do listy artykułów   

Narodowe Czytanie 2017 w Żaganiu

Redaktor lubuskieKULTURA.pl 0

W tym roku lekturą Narodowego Czytania był dramat Stanisława Wyspiańskiego Wesele. W Żaganiu, w akcję włączyła się oczywiście Biblioteka, Pałac Książęcy sp. z o. o., Urząd Miasta i 11 Lubuska Dywizja Kawalerii Pancernej. Kolejny raz Narodowe Czytanie odbyło się przy fontannie na Placu Słowiańskim. Do udziału zaproszono przedstawicieli władz miejskich, żagańskich instytucji i służb mundurowych.

Wybrała fragmenty, opracowała scenariusz Narodowego Czytania Wesela i imprezę poprowadziła, jak w latach poprzednich,  Pani Wioletta Stachura, nauczycielka języka polskiego w Zespole Szkół nr 1. Czytanie odbyło się w kilku blokach. Pani Wioletta przypomniała nam genezę dramatu, przedstawiła poszczególne osoby występujące w Weselu i wprowadzała do kolejnych bloków, a czasem do następujących po sobie scen. Zwróciła uwagę na humor i na patriotyzm utworu. Czysty profesjonalizm i dużo, bardzo dużo pracy i zaangażowania, za które serdecznie dziękujemy.

Nie było próby! Wszyscy, którzy zgłosili swój akces czytania, otrzymali gotowe teksty i przygotowali się do swoich ról w domu. Wyszło świetnie!

Żołnierze wcześniej nagrali też film z czytania fragmentów Wesela na czołgach. Do akcji włączyło się też Centrum Nurkowe Darco. Nurkowie czytali nad… i pod wodą, co udokumentowali filmami. Wszystkie filmy zostały wyświetlone na Placu Słowiańskim, na którym jako dekoracja do Wesela stanął również stary, drewniany, kolorowo przystrojony wóz i bele słomy.

Więcej na blogu Biblioteki