Wróć do listy artykułów   

Noc Nenufarów 2019

m.madry@rcak.pl 22 lipca 2019 0

Raz w roku plaża jeziora Goszcze zapełnia się po brzegi. Setki mieszkańców gminy i turystów przybywają tu po to, by obejrzeć niezwykłe widowisko. Teatr na wodzie przedstawia historię powstania Lubrzy. W magiczny nastrój wprowadza widzów muzyka na żywo oraz blask ognisk i pochodni.

 Tradycja Nocy Nenufarów na dobre wpisała się w kalendarium Lubrzy. Scenariusz, by zaskoczyć publiczność, co roku nieco się zmienia. Opowieść zawsze jednak zawiera pewne stałe elementy jak walka dobra ze złem czy obraz dawnych obyczajów mieszkańców wsi. Jednym z głównych wątków jest oczywiście… gorące uczucie, jakie łączy piękną Lubrzanę i oddanego jej młodzieńca.

 Amatorzy idą na całość

Fenomenem widowiska jest jego obsada. Role bohaterów legendy odgrywają nie profesjonalni aktorzy, a mieszkańcy gminy Lubrza. Ta wspólna inicjatywa łączy lokalną społeczność i jest pretekstem do wielu spotkań i rozmów nie tylko w lipcu, ale również podczas prób. Aktorzy-amatorzy z początku podchodzą do spektaklu z pewną nonszalancją, ale kiedy nadchodzi czas widowiska, pojawia się trema, która mobilizuje, by dać z siebie wszystko.

 RCAK wspiera

Regionalne Centrum Animacji Kultury od lat współorganizuje widowisko razem z gminą Lubrza. Dzięki temu ekipa aktorów może liczyć na wsparcie reżysera, akustyka i oświetleniowca, a spektakl jest wzbogacony o muzykę na żywo autorstwa profesjonalnych muzyków. Całość uzupełniona o kostiumy mieszkańców wsi sprzed lat i pieczołowicie przygotowaną scenografię sprawia, że widownia jest świadkiem niezwykłego wydarzenia i co roku gromadnie przybywa na plażę w Lubrzy.

  Zapraszamy na fotorelację z magicznego widowiska. Zobaczcie czym zaskoczyła w 2019 roku Noc Nenufarów w Lubrzy:

(fot. Bartosz Mirosławski)