Wróć do listy artykułów   

Od „Kopciuszka” do bohaterki

Redaktor lubuskieKULTURA.pl 0

Warsztaty edukacyjne w Bibliotece Publicznej w Sulęcinie- zobacz foto relację!

W środę (29 marca) Biblioteka Publiczna w Sulęcinie miała przyjemność gościć uczniów Zespołu Szkół Licealnych i Zawodowych oraz I Liceum Ogólnokształcącego w Sulęcinie na zajęciach pod tytułem „Od „Kopciuszka” do bohaterki”.
Celem spotkania było zwrócenie uwagi młodzieży na sposób kreowania wizerunku kobieta w mediach społecznościowych oraz literaturze. Uczniowie mieli okazję poznać schemat wokół, którego kreowany jest wizerunek kobiety w środkach masowego przekazu. Odwołując się do magicznego świata bajek i baśni młodzież miała okazję doświadczyć tego, w jak krzywdzący sposób literatura dla najmłodszych kreśli stereotypowy wizerunek kobiecości – przedstawiając patriarchalny punkt widzenia świata z wyraźnym podziałem ról na męskie i żeńskie. Podsumowując nasze spotkanie analizie poddaliśmy utwory, w których – dla odmiany – zostaje przełamane stereotypowe wyobrażenie o kobiecie i kobiecości.
W naszych rozważaniach nie zbrakło nawiązań do klasyki literatury polskiej, mowa o „Lalce” Bolesława Prusa, „Siłaczce” Stefana Żeromskiego czy „Marcie” Elizy Orzeszkowej. Mamy nadzieję, że dzisiejsze spotkanie na długo pozostanie w pamięci naszych gości.