Wróć do listy artykułów   

Promocja książki Mirosława Kasztela

Redaktor lubuskieKULTURA.pl 0

25 lipca 2016 r. odbyła się promocja książki żaganianina, miłośnika historii regionu Mirosława Kasztela.

25 lipca 2016 r. odbyła się promocja książki żaganianina, miłośnika historii regionu Mirosława Kasztela Żagań oraz ziemie Księstwa Żagańskiego w czasach Piastów i Sasów. 1242-1549. Kalendarium.
Promowana książka ukazała się jako pierwsza z cyklu, który będzie publikowany przez Żagańskie Towarzystwo Historyczne pod wspólnym tytułem Żagańskie Teki Historyczne.
Kalendarium jest pierwszym wydawnictwem zwartym autorstwa Mirosława Kasztela. Pan Mirosław  zdradził, że w planie ma już kolejne. Obecnie całkowicie pochłania go praca nad książką o Mistrzu Ołtarza z Gościszowic. Następne, które chce napisać będą dotyczyły: 1) żagańskiego klasztoru kanoników regularnych św. Augustyna, 2) księżnej Doroty de Talleyrand-Perigord  i jej żagańskiego okresu, 3) kościoła p.w. Św. Krzyża, 4) szpitala p.w. św. Doroty.

Imprezie towarzyszyła wystawa Żagań, nasze dziedzictwo, prezentująca zbiory książek, map, planów fotokopii i innych materiałów pochodzących ze zbiorów Mirosława Kasztela. Wystawa trwa do końca września 2016 r. w godzinach pracy Biblioteki.
Mirosław Kasztel, żaganianinem jest od urodzenia, a historią interesuje się od zawsze. Najbliższa jest mu historia Dolnego Śląska, głównie jego północnych rejonów, która bez Żagania jest jego zdaniem niepełna. W sferze dociekań i poszukiwań źródeł historycznych leży też wszystko, co wiąże się z księżną Dorotą i Mistrzem Ołtarza z Gościszowic, kościołem p.w. Św. Krzyża i szpitalem. Specjalizuje się w badaniach dotyczących żagańskich kanoników regularnych. Śledzi też losy zaginionych dzieł sztuki. Do takich zainteresowań i działań na rzecz historii regionalnej i krajoznawstwa wprowadził go jeden z członków Komisji Opieki nad Zabytkami, której był członkiem. Obecnie jest współzałożycielem i członkiem Żagańskiego Towarzystwa Historycznego. Do tej pory publikował artykuły o historii miasta w lokalnych tygodnikach.

Mirosław Kasztel z wykształcenia jest historykiem. Ukończył też studia podyplomowe na wydziale prawa Uniwersytetu Wrocławskiego, Zarządzanie na Uniwersytecie Ekonomicznym we Wrocławiu i Marketing. Nigdy nie pracował w zawodzie związanym z którymkolwiek z ukończonych kierunków studiów.

Galerię zdjęć z imprezy dostępna jest TUTAJ