Wróć do listy artykułów   

Przyjaciele nie liczą chromosomów

Redaktor lubuskieKULTURA.pl 0

19 marca w sobotę odbyła się Gala Charytatywna z okazji Światowego Dnia Zespołu Downa.

19 marca w sobotę odbyła się Gala Charytatywna z okazji Światowego Dnia Zespołu Downa. Dzień ten na całym świecie obchodzony jest 21 marca od 11 lat. Organizatorem gali było Stowarzyszenie Przyjaciół Osób z Zespołem Downa w Zielonej Górze. Podczas gali wystąpili najmłodsi podopieczni stowarzyszenia w pokazie muzycznym, młodzież w spektaklu teatralnym, odbyły się licytacje przedmiotów przekazanych przez darczyńców, z których środki przekazane zostały na działalność stowarzyszenia. Studentki animacji kultury przeprowadziły zabawy improwizacyjne, a gwiazdą wieczoru był kabaret Nowaki, który rozśmieszył do łez widownię.
Patronat honorowy nad wydarzeniem objęła wiceprezydent Zielonej Góry pani Wioletta Haręźlak.

21 marca wyznacza początek astronomicznej wiosny, symbolizuje odrodzenie Ziemi oraz… narodziny ludzi niezwykłych. Osoby z zespołem Downa w 21 parze chromosomów zamiast dwóch, mają trzy chromosomy. Według statystyk, co 3 minuty na świecie rodzi się dziecko z tą genetyczną niepełnosprawnością – trisomia 21.
Kolorowe skarpetki, które tego dnia założymy są wyrazem tolerancji- mają pokazywać, że dzieci i osoby dorosłe z zespołem Downa zmagają się z odmiennością w stosunku do reszty społeczeństwa. Skarpetki nie do pary symbolizują z kolei niedopasowanie społeczne i genotypowe, a jednocześnie pokazują, że mimo różnic są radosnymi i pełnymi życia ludźmi.
Zapraszamy do obejrzenia relacji z gali i zwrócenia uwagi na odmienne skarpetki na nogach gości. Kolorowe skarpetki, które tego dnia założyli są wyrazem tolerancji- mają pokazywać, że dzieci i osoby dorosłe z zespołem Downa zmagają się z odmiennością w stosunku do reszty społeczeństwa. Skarpetki nie do pary symbolizują z kolei niedopasowanie społeczne i genotypowe, a jednocześnie pokazują, że mimo różnic są radosnymi i pełnymi życia ludźmi.