Wróć do listy artykułów   

PRZYSTANEK KRESY: to już koniec?

Redaktor lubuskieKULTURA.pl 0

Przystanek Kresy za nami! Zobacz film, który jest podsumowaniem tegorocznej edycji.

Projekt PRZYSTANEK KRESY powoli dobiega końca. Przychodzi czas na podsumowanie dotychczasowych działań.

Zespół zagraniczny biorący udział w projekcie wraz ze swoimi polskimi kolegami zrealizowali 3 etapy projektu. Pierwszy bazujący na e-learningu pn. „Historia lokalna i kultura mojego regionu” składający się z 4 modułów: skąd jestem, muzyka, wzornictwo oraz kulinaria. W ramach e-learningu uczestnicy z Polski i Litwy mogli wziąć udział w konkursie fotograficzno-filmowym „Kultura we mnie – ja w kulturze”. Konkurs odbywał się w 2 kategoriach: fotografia i film. Wyniki konkursu zostały ogłoszone podczas spotkania z publicznością 29.10.2017 w Lubuskim Teatrze. Zwycięzcami w kategorii film za fotoreportaż „Zatonie” zostali: Filip Wamberski, Gabriel Leszczyk i Patryk Rozalik – uczniowie ZSiPKZ, natomiast w kategorii fotografia za fotoreportaż „Kożuchów” nagrodę główną otrzymała: Wiktoria Walczak, również uczennica ZSiPKZ.

W dniach 23-28 października zespół z STO UŚMIECHÓW z Litwy wziął udział w licznych warsztatach o charakterystyce ludowej, m.in. warsztatach z tańca i śpiewu ludowego z Jadwigą Parecką i zespołem Mała Watra, Lubuskim Zespołem Pieśni i Tańca, Katsiaryną Kardash oraz warsztatach kulinarnych i wzornictwa w Zespole Szkół i Placówek Kształcenia Zawodowego. Ponadto warsztaty wzornictwa dla uczestników projektu zorganizowało także Stowarzyszenie Wkręceni-Zakręceni. Wszystkie warsztaty odbyły się miłej atmosferze, a podczas nich młodzież z Wilna nawiązała liczne kontakty z kolegami i koleżankami z Polski.

W niedzielę, 29 października, w Lubuskim Teatrze odbyło się spotkanie z publicznością podsumowujące projekt. Podczas niego zaprezentowały się grupy i zespoły, które w województwie lubuskim znane są z podtrzymywania tradycji kresowych poprzez śpiew i taniec: Chór Pohulanka, Zespół Winne Grona, Zespół Fajna Ferajna, Zespół Mała Watra, Dziecięco-Młodzieżowy Zespół Tańca Sto Uśmiechów z Wilna oraz solista śpiewu białego Katsiaryna Kardash. W koncercie wziął udział także Lubuski Zespół Pieśni i Tańca im. L. Figasa.

Był też czas i na podziękowania. Zostały wręczone upominki i kwiaty. W imieniu swoim, Towarzystwa Miłośników Lwowa i Kresów Południowo-Wschodnich oraz Stowarzyszenia Wspólnota Bukowińska jeszcze raz ogromnie dziękujemy wszystkim partnerom, którzy pomogli zrealizować projekt.

Już niedługo wszystkie moduły e-learningu będą dostępne na portalu lubuskiekultura.pl.

Projekt Przystanek Kresy dofinansowano ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach programu Kultura – Interwencje 2017 oraz ze środków Urzędu marszałkowskiego Województwa Lubuskiego i Miasta Zielona Góra.

Lubuskiekultura FLESZ przygotował relację filmową z wydarzenia.