Wróć do listy artykułów   

PRZYSTANEK KRESY ZAKOŃCZONY!

Redaktor lubuskieKULTURA.pl 0

Przedstawiamy relację z IX Prezentacji Polaków z Kresów Wschodnich i Bukowiny 2016. Zaprosiliśmy w tym roku zespół DOLINIANKA z Starej Huty, który działa przy Domu Polskim w Czerniowcach.

W środę, 19 października zespół zwiedził siedzibę RCAK oraz wziął udział w warsztatach kabaretowych poprowadzonych przez Sławomira Kaczmarka z kabaretu MADE IN CHINA. Dzieci poznały wiele technik i ćwiczeń radzenia sobie ze stresem na scenie oraz zabaw i gier kabaretowych. Dodatkowo kierownik zespołu Pani Regina Kałuska miała okazję spotkać się z przedstawicielami Zespołu Edukacyjnego nr 1 w Zielonej Górze. Podczas spotkania przedstawicielki ZE nr 1. Zaprosiły kierowniczkę wraz z zespołem do szkoły w piątek. Dzień zakończyli wizytą basenie w Zespole Szkół Sportowych, któremu bardzo dziękujemy za udostępnienie basenu.

Czwartek, 20 października młodzież pojechała z wizytą do Zespołu Szkół i Placówek Kształcenia Zawodowego w Zielonej Górze, gdzie wzięła udział w warsztatach kulinarnych, zajęciach w pracowni fryzjerskiej oraz sesji zdjęciowej w stylizacjach New Folk. Członkowie zespołu zostali podzieleni na mniejsze grupy i wraz z uczniami klasy kulinarnej podjęli się upieczenia „ciepłego strucla z jabłkami” na podstawie otrzymanego przepisu. Kolejno przeszli do pracowni fryzjerskiej gdzie uczennice klasy fryzjerskiej przygotowywały chłopów i dziewczyny do sesji zdjęciowej. Sesja odbyła się w pracowni fryzjerskiej oraz na terenie szkolnej winnicy. Po obiedzie przyszedł czas na deser, którym był wyciągnięty prosto z pieca strucel. Dodatkowo wszyscy mogli zobaczyć prezentację zdjęć wykonanych podczas całego dnia. Dzień zwieńczyli wspólnymi zajęciami z Lubuskim Zespołem Pieśni i Tańca im. L. Figasa w siedzibie RCAK,podczas których poznawali tańce górali żywieckich.

Piątkowy poranek rozpoczęli od wizyty Zespole Edukacyjnym nr 1 gdzie zapoznali się z dyrekcją placówki oraz swoimi rówieśnikami. Kolejno odwiedzili Muzeum Etnograficznym w Zielonej Górze z siedzibą w Ochli, gdzie zwiedzili Dom Bukowiński oraz pozostałe chaty muzealne. Potem w siedzibie RCAK mieli okazję wziąć udział w zorganizowanych warsztatach w profesjonalnym studiu nagrań oraz kolejnych warsztatach tanecznych. Warsztaty w studiu poprowadzili Maciej Sławny oraz Zbigniew Adamczak, natomiast zajęcia taneczne poprowadziła Jadwiga Parecka, kierownik Zespołu Górali Czadeckich WATRA. Na koniec dnia ponownie skorzystali z basenu w Zespole Szkół Sportowych.

W sobotę, 22 października, Zespół zwiedził Nową Sól, a w niej cudowny Park Krasnala, port nowosolski oraz Muzeum Miejskie. Zziębnięci przyjechali do Muzeum Miejskiego. Poczęstowani ciepłą herbatą i ciastkami poznawali historię miasta. O godz.18:00 w Nowosolskim Domu Kultury rozpoczął się pierwszy koncert PRZYSTANKU KRESY. Na początek widzowie obejrzeli specjalnie przygotowany film z pobytu DOLINIANKI w województwie lubuskim, co było niespodzianką dla zespołu. Dodatkowo udział w koncercie wzięli Chór CANTARE z Gorzowa Wielkopolskiego oraz Chór POHULANKA z Zielonej Góry. Występy chórów przeplatały się ze śpiewem oraz występami tanecznymi DOLINIANKI.

Niedziela to ostatni dzień PRZYSTANKU KRESY. Rano zespół DOLINIANKA zwiedził Centrum Nauki Keplera- Centrum Przyrodnicze oraz Planetarium WENUS. Potem Zielonogórską Palmiarnię, gdzie zobaczyli panoramę miasta. Koncert w Sali Kolumnowej rozpoczął się o godz. 17:00 występem dziecięco-młodzieżowej grupy Lubuskiego Zespołu Pieśni i Tańca prezentującym przygotowany spektakl górali żywieckich. Dzieci i młodzież z LZPiT oraz DOLINIANKI miały również wspólny występ podczas, którego zatańczyli „Anielkę”. W koncercie dodatkowo wzięły udział Chór POHULANKA oraz Zespół Winne Grona.

Serdecznie dziękujemy widzom, współorganizatorom oraz uczestnikom za przyczynienie się do zorganizowania tak pięknej i wartościowej imprezy. Do zobaczenia za rok.