Wróć do listy artykułów   

Santok pełen wspomnień

Redaktor lubuskieKULTURA.pl 0

Sprawdź co ciekawego działo się w Santoku!

„Można oczy zamknąć na rzeczywistość, ale nie na wspomnienia” (S.J. Lec)
Ruszył projekt „Ocalić wspomnienia”, którego głównym celem jest „ocalenie od zapomnienia” historii konkretnych mieszkańców Gminy Santok, którzy jako pierwsi osadnicy budowali polskość tej ziemi. Nasze babcie i nasi dziadkowie często w rozmowach wracają pamięcią do lat swojej młodości. Można odnieść wrażenie, że pamiętają ją lepiej, niż wydarzenia, które miały miejsce przed chwilą. Warto je notować i zapamiętać!

Projekt jest realizowany przez Gminny Ośrodek Kultury w Santoku, a jego pomysłodawczynią jest Aniela Korpik, która od wielu lat pracuje w tamtejszej bibliotece. Wydarzenie skierowane jest do uczniów pierwszych klas gimnazjalnych ze szkół w Santoku i w Lipkach Wielkich, których organizatorzy chcą zaangażować do pracy na rzecz poznania środowiska lokalnego. W ramach projektu będą odbywać się spotkania, wykłady, warsztaty dziennikarskie i fotograficzne oraz wywiady z najstarszymi mieszkańcami Gminy Santok. Ostatnim etapem będzie powstanie książki, która podsumuje całość pracy podczas projektu.

25 maja odbyło się spotkanie organizacyjne z sołtysami z naszej gminy, którzy są partnerami w realizacji projektu, natomiast 12.06. odbyły się pierwsze warsztaty z Moniką Kowalską, kierownikiem działu historii z Muzeum Lubuskiego im. Jana Dekerta w Gorzowie Wlkp. Na początku uczniowie wysłuchali ciekawej prezentacji pt. „Życie w Gorzowie i Santoku w pierwszych latach po wojnie”, następnie wykonali krzyżówkę podsumowującą dotychczasową ich wiedzę, kolejno dyskutowali na temat tekstu źródłowego, a na koniec powtórzyli trudne pojęcia. Taka lekcja historii zostanie na długo w ich pamięci!