Wróć do listy artykułów   

Slajdowisko MultiKulti: Między szczytami a niebem

Redaktor lubuskieKULTURA.pl 0

Slajdowisko MultiKulti: Sebastian Kawa – Między szczytami a niebem

Szybownictwo to sport, ale również doskonałe narzędzie eksploracji niedostępnych rejonów. Źródłem paliwa dla szybownika są ogromne ilości energii dostępnej dosłownie z powietrza. Jeśli się wie, jak z niej skorzystać i ma się dość odwagi, by zawierzyć skrzydłom, można polecieć tam, gdzie trudno o człowieka. Szybownictwo umożliwia oglądanie świata z zupełnie innej perspektywy, będąc tam w pełni zależnym od swoich umiejętności i sił przyrody.

Sebastian Kawa

Uprawia sport szybowcowy od 1988 roku. Uczestnicząc w zawodach szybowcowych, latał już na wszystkich zamieszkałych kontynentach, ale oprócz zawodów i bicia rekordów uprawia szybownictwo eksploracyjne, łamiąc bariery i przekraczając granice. Dosłownie: te polityczne, i w przenośni: wlatując szybowcem tam, gdzie nikomu by nie przyszło do głowy. Prowadzi w liście rankingowej pilotów szybowcowych FAI, zdobył już 29 medali mistrzowskich świata i Europy, zapisał się w tabelach rekordów. Jego najdłuższy przelot szybowcem to 2089km.

W sezonie 2018 wywalczył trzy złote medale MŚ w różnych klasach, czego już prawdopodobnie nikt nie powtórzy. Wcześniej Sebastian uprawiał żeglarstwo regatowe w klasach młodzieżowych: Optymist, Cadet i 420. Przewodził wyprawie szybowcowej w Himalaje, Kaukaz. Jesienią 2017r. jako pierwszy przeleciał w szybowcu nad pasmem Bieszczad, Gorgan, Karpat Zachodnich z Żernicy Wyżnej do granicy ukraińsko-rumuńskiej przy okazji również po raz pierwszy łącząc w locie na fali Bieszczady, Tatry i Beskidy Czeskie.

Sebastian Kawa zaangażowany jest w Himalaya Gliding Project – projekt rekonesansu szybowcowego w Himalajach, który odbył się w końcu roku 2013. Projekt miał na celu poznanie praktycznych warunków uprawiania szybownictwa w rejonie najwyższych szczytów górskich. W ramach projektu podjęto próby pierwszych w historii lotów szybowcowych w pobliżu i ponad nepalskimi ośmiotysięcznikami. 19 grudnia 2013 roku Sebastian Kawa wykonał zapoznawczy lot, startując z lotniska komunikacyjnego w Pokharze. W czasie kilkudziesięciominutowego lotu odbywającego się w małej widoczności dokonano przelotu nad szczytem Sarangkot. Dwa dni później nastąpił przelot nad najwyższymi szczytami masywu Annapurny na wysokości do 9600 m n.p.m.

01 kwietnia 2019, godz. 18:00, Sala Widowiskowa MCK, ul. Drzymały 26.

Wstęp wolny.